Greenpeace vo veci blokov v Mochovciach vzalo späť žalobu na ÚJD
„Dva dni pred vytýčeným ústnym pojednávaním plánovaným na 11. marca, Greenpeace Slovensko svoju žalobu 9. marca elektronicky a následne aj osobným podaním na súde vzalo späť. Na základe tejto skutočnosti súd konanie zastavil a súdny spor v tejto veci bol predbežne ukončený,“ spresnila.
„Môžem potvrdiť, že sme žalobu stiahli. Keďže medzičasom ÚJD vydal rozhodnutie vo veci rozkladu, konanie na súde sa stalo bezpredmetným. Naša žaloba bola na súde asi rok a pol a súd o nej doposiaľ nekonal. Keby súd konal hneď po podaní žaloby, situácia mohla byť iná,“ potvrdila TASR stiahnutie žaloby hovorkyňa Greenpeace Miroslava Ábelová.
Hosťovecká pripomenula, že ÚJD vydal v roku 2008 rozhodnutie o povolení zmeny stavby tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce (EMO34) pred dokončením. „Občianske združenie Greenpeace Slovensko sa obrátilo na súd z dôvodu nezapojenia verejnosti a zainteresovaných strán do uvedeného rozhodovacieho procesu,“ poznamenala.
Spor sa podľa nej tak dostal na Najvyšší súd SR, ktorý v júni 2013 rozhodol o začatí nového konania v predmetnej veci. ÚJD začal ako príslušný stavebný úrad nové konanie a zároveň vydal rozhodnutie o vylúčení odkladného účinku rozkladu podaného OZ Greenpeace Slovensko, z ktorého vyplývalo, že stavba EMO34 mohla pokračovať, kým úrad vo veci nevydá nové rozhodnutie. Zároveň oznámil všetkým účastníkom konania, vrátane Greenpeace Slovensko, opätovné začatie rozkladového konania.
Úrad podľa Hosťoveckej v oznámení vyzval dotknuté orgány, ako aj širokú verejnosť, aby zaslali svoje pripomienky a stanoviská k dokumentácii. Následne zorganizoval verejné prerokovanie všetkých pripomienok v obci Kalná nad Hronom za účelom dôkladného oboznámenia zainteresovanej verejnosti s problematikou opätovného rozkladového konania, prezentovania doručených pripomienok, ich vyhodnotenie, ako aj vyjadrenie úradu k nim.
„Po vykonaní všetkých potrebných úkonov v rámci opätovného rozkladového konania predsedníčka ÚJD Marta Žiaková rozhodla o preukázaní vecnej správnosti rozhodnutia úradu z roku 2008 a v máji 2014 vydala nové rozkladové rozhodnutie. Greenpeace Slovensko však v novembri 2013 podalo žalobu voči rozhodnutiu úradu o vylúčení odkladného účinku a následne v tomto spore pokračovalo aj napriek svojej účasti v novom rozkladovom konaní,“ dodala hovorkyňa ÚJD.
Copyright © TASR 2015