Nemecká RWE tento rok očakáva tretí pokles ročného zisku za sebou
„Údolie sĺz ešte neskončilo,“ prehlásil podľa agentúry Reuters výkonný riaditeľ RWE Peter Terium na výročnej tlačovej konferencii. „Podmienky v konvenčnej výrobe elektriny sa zhoršujú rýchlejšie, než môžeme prijímať protiopatrenia,“ uviedol v prehlásení.
Nemeckí poskytovatelia sieťových služieb bojujú s dosiaľ najvážnejšou krízou v odvetví. Spôsobil ju slabý dopyt po energiách v Európe a prudký rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Tie majú voči konvenčným zdrojom prednostný prístup do sústavy.
Nemecký poskytovateľ štatistických údajov z odvetvia energetiky AGEB dnes uviedol, že spotreba primárnej energie v Nemecku vlani kvôli miernemu počasiu a spomaleniu ekonomiky medziročne klesla o 4,7 %. Pokles pritom nastal pri všetkých druhoch energie s výnimkou OZE, kde bola spotreba vyššia o 0,5 %. V samostatnej správe potom AGEB podľa Reutersu uviedol, že výroba elektriny v krajine vlani klesla o 3 % na 614 miliárd kWh. Domáca spotreba elektriny sa znížila o 3,5 % na 578,5 miliardy kWh.
Pokiaľ ide o RWE, až 45 % jej konvenčných elektrární v súčasnosti nezarába, prehlásil Terium. Prevádzkový zisk tak vo výsledku tento rok opäť klesne. Prognóza sa pohybuje v rozmedzí 3,6 – 3,9 miliardy eur, čo by znamenalo medziročný pokles až o 10 %.
Investície RWE tento rok klesnú na 2,5 – 3 miliardy eur a budúci rok asi na dve miliardy eur, odhadla spoločnosť. Vlani firma preinvestovala sumu 3,4 miliardy eur.
RWE, ktorá vznikla pred 117 rokmi, obdobne ako jej konkurenti E.ON a EnBW prechádza reštrukturalizáciou, ktorú sprevádza rušenie pracovných miest či odpredaj aktivít a nižšie dividendy. RWE už skôr znížila dividendu vyplácanú za rok 2013 o polovicu na jedno euro za akciu. Teraz tvrdí, že dividendu za tento rok nechá bezo zmien.
Firma RWE v pondelok 2.3. dokončila kontroverzný predaj divízie ťažby ropy a plynu DEA skupine vedenej ruským miliardárom Michailom Fridmanom. Transakcia vo výške asi 5,1 miliardy eur vyvolala odpor britskej vlády, ktorá uvažuje ako Fridmana prinútiť k predaji operácií DEA v Severnom mori tretej strane. Obáva sa totiž, že miestna produkcia ropy by sa mohla zastaviť, ak by Západ sprísnil svoje sankcie voči Rusku.
ČTK, energia.sk