Krawczyk: Reindustrializácia krajín EÚ bez Energetickej únie nebude možná
Pripomenul, že posledné mesiace Európanov presvedčili, že stoja pred výzvami, ktoré nemožno ignorovať, a tie sú úzko spojené s výškou cien energií. Podľa neho EÚ na jednej strane musí riešiť bezpečnosť dodávok surovín, na strane druhej ju „poháňa“ otázka cien za energiu, ktorá je kľúčová pre európsky priemysel.
Krawczyk jasne naznačil, že európsky priemysel pri súčasných vysokých cenách za energie len ťažko môže konkurovať svojim partnerom z USA či Ázie.
„Je nevyhnutné, aby energetická politika bola lepšie koordinovaná medzi členskými štátmi. Je to prirodzený prvý krok pre to, aby sme začali riešiť naše problémy,“ konštatoval Krawczyk. Pripomenul, že zdroje, ktoré má EÚ k dispozícii, sú obmedzené, pričom členské krajiny majú ohraničené možnosti dotovať vlastné energetické zdroje a investovať napríklad do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie. Na strane druhej však existuje značná synergia národných ekonomík na jednotnom európskom trhu, ktorá nie je dostatočne využitá, lebo ešte stále „nie sme dostatočne integrovaní“.
Predseda Skupiny zamestnávateľov EHSV vyjadril spokojnosť s tým, že nová exekutíva EÚ „zmenila optiku“ a vytvorila silný podpredsednícky post pre otázky spojené s Energetickou úniou.
Krawczyk uviedol, že z čisto politického hľadiska má slovenský eurokomisár spojenca v Európskom parlamente (EP), kde dôležitému Výboru pre priemysel, výskum a energiu (ITRE) predsedá bývalý poľský premiér a bývalý predseda EP Jerzy Buzek. Ten je známym zástancom energetického zjednocovania Európy a je ochotný pomáhať Šefčovičovi pri riešení otázok, ktoré sú životne dôležité pre EÚ.
EHSV, ako naznačil Krawczyk, chce upriamiť pozornosť členských štátov EÚ na význam Energetickej únie, na to, ako by sa veci mali riešiť a prečo je potrebná európska dimenzia spolupráce v oblasti energetiky. Dodal, že nie všetko sa dá riešiť na národných úrovniach aj keď je prirodzená snaha krajín presadzovať vlastné záujmy. Avšak niektoré oblasti, do ktorých patrí aj energetika, sú „riešiteľnejšie“ z európskej perspektívy, sú bezpečnejšie a účinnejšie.
„Spomeniem napríklad potrebu reindustrializácie EÚ, o ktorej sa dnes často hovorí. Ako chceme reindustrializovať, ak máme také vysoké náklady na energie?“ spýtal sa Krawczyk. Toto je podľa neho hlavné posolstvo pre Európanov – ak je naozaj vážny záujem oživiť európsky priemysel, je nevyhnutné vybudovať spoločný energetický trh, zaistiť konkurencieschopnosť a vplývať na ceny energií.
V radoch európskych politikov pribúdajú hlasy, že dnes sa už nedá hovoriť o národnej energetickej politike. Krawczyk súhlasí s týmto názorom, ale upozornil, že EÚ musí byť realistická, lebo ešte stále platí, že v národných hospodárskych politikách je veľa nacionalizmu. Ide o pochopiteľné dôvody, každá krajina má vlastné záujmy a v časoch prekonávania krízy hľadá vlastné riešenia.
Zároveň však naznačil, že ak sa podarí zabezpečiť „viac Európy“ v oblasti energetiky, sila EÚ pozoruhodne vzrastie, kým sila národných štátov zostáva vždy rovnaká. Zdôraznil, že ak by sa krajinám EÚ podarilo dohodnúť sa napríklad na kúpnej cene za suroviny, už to by podstatne zmenilo obraz EÚ ako celku.
„Vieme, ako je na tom Slovensko alebo Poľsko, keď jednajú samy za seba. Aj preto treba využiť potenciál synergie, ktorý EÚ ponúka. Musíme vytvoriť európsku Energetickú úniu pre jej veľkosť, hĺbku a význam v globálnom meradle,“ spresnil Krawczyk.
Copyright © TASR 2015