ENERGIA: Energetická únia má priniesť jednotný trh s energiou v Európe
Pri starnúcej infraštruktúre, slabej integrácii trhov a nekoordinovaných politikách členských štátov nemajú európski spotrebitelia, domácnosti ani podniky podľa Európskej komisie (EK) veľké možnosti na výber. Nie je to ani cesta pre znižovanie cien energie.
Energetická únia v optike exekutívy Európskej únie (EÚ) znamená väčšiu solidaritu, povýšenie voľných tokov energie na „piatu slobodu“, energetickú efektívnosť a prechod na udržateľnú nízkouhlíkovú spoločnosť.
Solidarita v tejto oblasti znamená znižovanie závislosti od jediného dodávateľa energií a možnosť plne sa spoľahnúť na susediace štáty, najmä v prípade prerušenia zásobovania energiou. S vyššou transparentnosťou v prípadoch, keď krajiny EÚ uzatvárajú obchodné dohody o nákupe elektriny či plynu od krajín mimo únie.
Popri voľnom pohybe ľudí, tovarov, služieb a kapitálu má byť voľný pohyb energie piatou slobodou EÚ. Ide o slobodu voľného cezhraničného toku energie, s dôsledným presadzovaním súčasných pravidiel v oblastiach, ako je právne rozčlenenie energetických spoločností či nezávislosť regulačných orgánov. S viac prepojenými energetickými trhmi a dôraznejším zameraním na obnoviteľné zdroje. Patrí sem aj hĺbková reforma štátnych intervencií na vnútornom trhu a postupné vyradenie neekologických dotácií.
Európska únie chce zaviesť nový spôsob vnímania energetickej efektívnosti – jej chápaním ako samostatného zdroja energie, ktorý dokáže konkurovať výrobným kapacitám.
Komisia chce zabezpečiť, aby elektrizačná sústava jednoducho a efektívne absorbovala lokálne vyrobenú energiu, vrátane tej z obnoviteľných zdrojov. EÚ chce byť lídrom v oblasti technológií, a to vývojom novej generácie technológií obnoviteľných zdrojov energie. Smelé plány má aj v oblasti elektromobility.
Rámcová stratégia pre Energetickú úniu, ktorú predstavil slovenský eurokomisár a podpredseda EK Maroš Šefčovič, je zároveň výhľadovou politikou v oblasti klimatických zmien. Piatimi prepojenými politickými rozmermi sa v nej stanovujú ciele, ako aj podrobné kroky, ktoré komisia plánuje na ich dosiahnutie.
Ide o vypracovanie novej legislatívy na pretvorenie a reštrukturalizáciu trhu s elektrinou, zvýšenie transparentnosti zmlúv o dodávke plynu, výrazného rozvoja regionálnej spolupráce ako kroku k integrovanému trhu s posilneným regulačným rámcom, taktiež nové právne normy na zaistenie dodávok elektriny a plynu, posilnené financovanie pre energetickú efektívnosť či nový balík pre obnoviteľné zdroje energie. Sem patrí aj zacielenie európskej stratégie výskumu a inovácií v oblasti energetiky a dohoda o každoročnom informovaní o stave Energetickej únie.
Copyright © TASR 2015