Senát neprelomil Obamovo veto na ropovod Keystone XL
V stočlennom Senáte, ktorý je od januára po minuloročných parlamentných voľbách pod kontrolou republikánov, zdvihlo ruku za prehlasovanie veta 62 zákonodarcov. K prelomeniu nesúhlasu prezidenta je ale potrebná dvojtretinová väčšina.
Ropovodom má na stredozápad USA prúdiť z kanadských nálezísk cez 800.000 barelov ropy denne. Južná časť Keystone XL na území USA do rafinérií pri Mexickom zálive sa už buduje. Projekt spojený so vznikom mnohých pracovných miest podporujú popri republikánoch aj niektorí demokrati.
Obama zdržuje Keystone XL z ekologických dôvodov a pod tlakom časti svojej strany už roky. Opakovane argumentuje tým, že ministerstvo zahraničia, ktoré k projektu vydalo niekoľko kladných vyjadrení, musí ešte posúdiť, či je stavba „v národnom záujme“.
Obama rovnako opakovane bagatelizuje potenciál ropovodu pre tvorbu pracovných miest a pre ekonomiku. Podľa denníka The Wall Street Journal ale samotné ministerstvo zahraničných vecí v minuloročnom posudku odhadlo, že projekt vytvorí priamo okolo 10-tisíc pracovných miest. Investície vo výške 3,5 mld. dolárov potom priamo aj nepriamo podporí vznik ďalších desiatok tisíc pracovných príležitostí.
Proti argumentu o vplyve na klímu zástancovia projektu vrátane predstaviteľov kanadskej vlády namietajú, že Kanada bude do USA ropu dovážať aj tak. Ropovod ako relatívne bezpečný prostriedok prepravy eliminuje vysoké riziká železničnej prepravy, pri ktorej sú úniky ropy oveľa častejšie.
ČTK, energia.sk