Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. marca 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovensko podľa odborníkov na obnovu budov potrebuje energetickú úniu

Odborníci vnímajú predstavený koncept ako významný strategický krok smerom k debate o udržateľnej, energeticky bezpečnejšej a konkurencieschopnejšej Európe. Z jeho zavedenia bude podľa nich profitovať aj Slovensko. Ako upozornili, napriek veľkému pokroku v posledných rokoch totiž patrí jeho ekonomika medzi energeticky najnáročnejšie v Európskej únii.

„Slovensko dlhodobo podporuje obnovu a zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov. Obrovský modernizačný dlh, a tým aj potenciál na zníženie spotreby energie vo všetkých typoch budov však stále pretrváva. Slovensko má pritom veľký priestor na nákladovo efektívne, a teda ekonomicky zmysluplné opatrenia na znižovanie spotreby energie,“ uviedol pre TASR zástupca platformy Peter Robl s tým, že podľa nemeckého inštitútu Fraunhofer ISI predstavuje potenciál úspor energie v SR do roku 2030 až 41 %.

Platforma preto oceňuje, že koncept energetickej únie označuje budovy za sektor s najväčším potenciálom úspor. Za dôležité kroky smerom k úsporným budovám považuje plánované revízie európskych smerníc, vypracovanie európskej stratégie pre vykurovanie a chladenie, zacielenej na riešenie miest najvyššej spotreby energie pri prevádzke budov, ako aj program Smart Finance for Smart Buildings, ktorý môže sprístupniť ďalšie možnosti financovania obnovy budov.

Odborníci však zdôraznili, že zavedenie energetickej únie nenahrádza potrebu iniciatívy členských štátov pri obnove a zvyšovaní energetickej hospodárnosti budov. Dôsledné uplatňovanie existujúcej legislatívy a efektívne finančné nástroje sú podľa nich nevyhnutné pre zvyšovanie tempa a kvality obnovy budov aj na Slovensku.

„Implementácia energetickej únie v oblasti budov bude príležitosťou na dodatočný stimul pre našu ekonomiku a rast zamestnanosti, zvýšenie energetickej bezpečnosti a pre občanov Slovenska na kvalitnejšie, zdravšie a dostupnejšie bývanie,“ doplnil Robl.

Platformu Budovy pre budúcnosť tvoria Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Slovenská rada pre zelené budovy, Združenie pre podporu obnovy bytových domov, Inštitút pre energeticky pasívne domy a Greenpeace.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.