Na zastavenie plynu z Ukrajiny sme pripravení, ubezpečuje Pavlis
Uskladnený objem zemného plynu, v kombinácii s krízovými opatreniami z minulosti, dáva slovenským spotrebiteľom istotu, že nedostatok plynu nehrozí. „Zemný plyn pre obyvateľov, pre školy, nemocnice a priemysel bol, je a bude naďalej,” skonštatoval v piatok (27.2) šéf rezortu hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý zvolal pracovné stretnutie s predstaviteľmi SPP a Eustream.
Zásobníky naplnené na tretinu kapacity
Zásobníky plynu, ktoré má zazmluvnené Slovenský plynárenský priemysel (SPP), sú momentálne naplnené na približne 40 % skladovacej kapacity. Aktuálny stav zásobníkov je porovnateľný s rovnakým obdobím minulého roka. „Vzhľadom k tomu, v akej časti vykurovacej sezóny sa nachádzame, tak sa cítime bezpečne. Môžem povedať, že zvládneme akúkoľvek situáciu, ktorá by nastala,” informoval predseda predstavenstva SPP Štefan Šabík.
SPP od septembra 2014 dostáva z Ruska menej zemného plynu, ako si objednal. Momentálne sú dodávky oproti nominácii krátené približne o 38 %. Ako dodal Šabík, Rusi stále zdôvodňujú nižší objem technickými problémami.
Podľa slovenského prepravcu spoločnosti Eustream prebieha transport suroviny z Ruska bezproblémovo. „Z technických parametrov nič nenaznačuje, že by mal nastať nejaký problém. Ak by aj k zastaveniu prepravy prišlo, tak sme pripravení poskytnúť reverzným tokom zásobovanie pre celé Slovensko,” potvrdil generálny riaditeľ spoločnosti Rastislav Ňukovič.
Ako ďalej dodal, v prípade úplného zastavenia plynu z východu si dokáže slovenská strana plniť svoje záväzky aj voči Ukrajincom, ktorým dodáva plyn spätným chodom prostredníctvom plynovodu Vojany-Užhorod.
V súčasnosti si SPP dokáže zabezpečiť približne 30 % štandardnej dennej potreby z iných, ako ruských zdrojov. Závislosť na východnom tranzite znížil päťročný diverzifikačný kontrakt, ktorý vlani podpísal SPP s E.ON Global Commodities. Na základe neho je možné aj v čase najvyššej spotreby doviezť na Slovensko až 2 milióny kubíkov denne s miestom dodania v Baumgartene.
Okrem toho, ak by došlo k narušeniu dodávok na vstupnom bode Veľké Kapušany, na prepravu ruského plynu alebo plynu z iných zdrojov sa môže využiť aj reverzný tok z Česka. Prostredníctvom česko-slovenského bodu Lanžhot tak má SPP k dispozícii prístup na likvidný spotový trh v Nemecku.
Rastúce rusko-ukrajinské napätie
Ukrajinský Naftogaz tento týždeň obvinil Gazprom, že mu dvakrát dodal menej než polovicu denného množstva plynu, ktorý si Kyjev predplatil. Časť suroviny mala podľa Ukrajincov smerovať proruským separatistov bez ich súhlasu. Naftogaz zároveň odmietol platbu vopred, kým nedostane garancie, že Moskva dodrží dohodu o zimných dodávkach.
Gazprom zase tvrdí, že Naftogaz žiadal abnormálne vysoké denné dodávky plynu. Ak by ich ruský vývozca poskytol, Ukrajina by vyčerpala všetok plyn vyplývajúci zo zimnej dohody. Tým by sa podľa šéfa Gazpromu Alexeja Millera ohrozila bezpečnosť plynových dodávok do Európy.
Viac než 40 % plynu, ktorý Rusko dodáva do Európy, prechádza cez Ukrajinu.
Na základe dohody, ktorá vzišla z minuloročných rokovaní medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ, musí Kyjev do konca marca platiť za objednaný plyn vopred.
Gazprom dnes (27.2.) ráno oznámil, že obdržal od Ukrajiny 15 miliónov dolárov ako predplatné na ďalšie dodávky plynu. Moskva ale súčasne upozornila, že finančná čiastka pokryje dodávky iba na jeden deň.
© energia.sk