Fico s Orbánom otvorili zmodernizované prepojenie na Adriu
Viktor Orbán a Robert Fico na prečerpávacej stanici v obci Tupá.Foto:energia.sk
Slovensko dokáže pokryť svoju spotrebu ropy dovozom suroviny z oblasti Jadranského mora. Rekonštrukcia medzištátneho potrubia Friendship1, ktoré prepája slovenskú obec Tupá a maďarské mesto Százhalombatta, trvala štyri roky a investičné náklady dosiahli 70 miliónov eur. Prepravná kapacita smerom na Slovensko sa po modernizácii zvýšila z 3,5 na 6 miliónov ton ropy ročne.
Ropovod sa stal plnohodnotnou alternatívou pre zásobovanie surovinou z oblasti Jadranu pre rafinérie na Slovensku, ale aj v Maďarsku a Česku. V prípade potreby by bolo možné prepravnú kapacitu zvýšiť na viac než 7 miliónov ton ropy ročne.
Na strane Maďarska sa prepravná kapacita zvýšila z 10 miliónov ton na 14 miliónov ton ropy ročne. Maďarská časť ropovodu spája tamojšiu rafinériu Duna s chorvátskym prístavom Omišalj.
Heslo politikov – diverzifikácia
Ukončená modernizácia slovensko-maďarského prepojenia je podľa predsedu vlády SR významným posilnením energetickej bezpečnosti obidvoch krajín. „Zabezpečuje Slovensku, ale v prípade nutnosti aj Maďarsku, pocit bezpečnosti v dodávkach ropy,” uviedol Robert Fico. Dôležitosť projektu podľa premiéra ešte zvýrazňuje fakt, že prepravu je možné uskutočniť v obidvoch smeroch.
Slovensko dnes získava takmer všetku ropu dovozom z Ruska, pripomenul Fico. „Musíme postupne nahrádzať existujúce východo-západné toky novými alebo sa podieľať na rekonštrukcii existujúcich prepojení zo severu na juh.“
Energetická bezpečnosť v strednej Európe rezonovala aj v prejave maďarského premiéra Viktora Orbána. Spomenul konflikt na Ukrajine, cez územie ktorej prechádza ropovod Družba. „Chcem sa poďakovať tým múdrym ľuďom, ktorí sa ešte dlho pred vypuknutím krízy na Ukrajine pustili do tejto investície,” vyhlásil s tým, že spolupráca oboch krajín na energetických projektoch má pokračovať aj v budúcnosti.
Družba zostáva prioritou
História projektu siaha do roku 2011. Na rekonštrukcii potrubia Friendship1 sa zhruba o rok neskôr dohodli v spoločnom memorande Transpetrol a skupina Mol spolu so Slovnaftom. Maďarský partner vymenil potrubie v dĺžke 119 kilometrov vrátane rekonštrukcie dvoch kompresorových staníc neďaleko Balatonu. Na slovenskej strane sa vymenili potrubia v celkovej dĺžke 9 kilometrov.
Prepojenie na ropovod Adria má slúžiť ako záložný zdroj dodávok. Transpetrol a skupina Mol tvrdia, že sa nemá stať priamou konkurenciou Družby.
Zmluva s Ruskou federáciou momentálne garantuje Slovensku dodávky 6 miliónov ton ropy ročne. Najväčším odberateľom štátneho prepravcu je spoločnosť Slovnaft, člen skupiny MOL. Ak by nastal problém s dodávkami cez ropovod Družbu, vďaka tejto diverzifikácii nebude ohrozená výroba bratislavskej rafinérie.
Ropovodné potrubie Friendship1 sa vybudovalo ešte v roku 1962. Pôvodné potrubie malo priemer 400 mm, po rekonštrukcii došlo k jeho zväčšeniu na 450 mm. Vyššia prietoková rýchlosť ropných dodávok je možná aj vďaka zväčšeniu prevádzkového tlaku potrubia. Maximálny prevádzkový tlak, ktorý mal pôvodne hodnotu PN 49, sa po modernizácii zvýšil na úroveň PN 63.
Možnosť spätného reverzu
Preprava je funkčná v oboch smeroch. Slovenský prepravca Transpetrol v minulosti viackrát uviedol, že sa pokúsi obnoviť svoje niekdajšie obchodné zákazky na Balkáne. Posledná dodávka ruskej ropy cez územie Slovensko do rafinérie v Srbsku sa uskutočnila v roku 2011. Vlani podpísal Transpetrol memorandum o spolupráci s chorvátskym prepravcom Jadranski Naftovod (JANAF).
© energia.sk