Gazprom preveruje možnosti uskladnenia plynu v maďarských zásobníkoch
Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov denníku povedal, že „nejde o veľký investičný projekt, že by išlo o dobrú spoluprácu a že touto cestou bude Gazprom ďalej pracovať“.
Podľa autora článku Maďarsko nedávno avizovalo, že má záujem na tom, aby Rusko poslalo viac plynu do podzemných zásobníkov plynu v strednej Európe a že je pripravené poskytnúť svoje kapacity.
Kuprijanov poznamenal, že Rusko chcelo postaviť plynovod Južný prúd, čo sa však nepodarilo. „Pokus Bulharska naskočiť na rozbehnutý vlak sotva povedie k niečomu,“ dodal.
Prezident Ruského plynárenského zväzu Sergej Čižov pre Rossijskuju Gazetu označil maďarskú ponuku na uskladnenie ruského plynu za mimoriadne hodnotnú, považuje ju však za „výsostne geopolitickú záležitosť“. „Ak by došlo k dohode, tak by sa Maďarsko stalo regionálnym stredoeurópskym spojencom Ruska, pričom by maďarské plynojemy znamenali výhodu pre Moskvu,“ cituje MTI vyjadrenia Čižova.
Návrh uskladniť v maďarských podzemných zásobníkoch viac ruského plynu predložil 13. januára v rozhovore pre agentúru Reuters maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.
Maďarsko patrí medzi európske štáty, ktoré sú najviac závislé od dodávok plynu z Ruska. Budapešť sa po vlaňajšom zrušení projektu plynovodu Južný prúd snaží nájsť nové možnosti, ako si zabezpečiť dodávky komodity. Szijjártó tiež vyhlásil, že Maďarsko pri tomto procese očakáva pomoc a peniaze od Európskej únie (EÚ).
Šéf maďarskej diplomacie podľa vlastných slov navrhol ruskému ministrovi energetiky Alexandrovi Novakovi, že jeho krajina by mohla uskladniť viac plynu v maďarských podzemných zásobníkoch. Ruský energetický gigant Gazprom od minulého roka uskladnil v Maďarsku 700 miliónov kubických metrov (m3) plynu.
„Čím viac je tu uskladneného plynu, tým lepšie pre nás, a to ako z ekonomického hľadiska, tak z hľadiska energetickej bezpečnosti,“ povedal Szijjártó a dodal, že obe krajiny v tejto otázke zatiaľ neuzavreli žiadnu dohodu. Spresnil tiež, že Maďarsko nepredá ani jeden zo svojich podzemných zásobníkov Rusku.
Západní partneri však s čoraz väčším znepokojením sledujú „vychýlenie“ maďarského premiéra Viktora Orbána na obežnú dráhu Kremľa, pričom dodávky energií v tom zohrávajú kľúčovú úlohu.
Orbán to ale popiera a tvrdí, že Maďarsko stojí na strane EÚ v otázke územnej celistvosti Ukrajiny a zároveň bráni vlastné ekonomické záujmy.
Copyright © TASR 2015