Poľsko schválilo nový zákon o OZE
Dolná komora poľského Národného zhromaždenia minulý týždeň podporila nový zákon o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE). V prospech vládneho návrhu hlasovalo 238 poslancov, 167 bolo proti a 36 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Legislatíva, ktorá zásadne mení doterajší systém štátnych dotácií pre OZE, sa pripravovala viac než tri roky. Zákon ešte musí svojím podpisom odobriť prezident.
Prechod na aukcie
Najzásadnejšou zmenou je plánované spustenie aukčného systému. Fungovať má tak, že vláda sa rozhodne, koľko elektriny z OZE potrebuje. V súlade s nastavenými kritériami sa následne vypíše aukcia na výrobné kapacity a druh zdroja. Vyhráva vždy ten účastník aukcie, ktorý navrhne najnižšiu cenu.
Štát bude garantovať výkupné ceny elektriny na obdobie 15 rokov. Aukcie budú rozdelené podľa druhu technológie, rozlišovať sa majú veľké i malé inštalácie.
Náklady na OZE zaplatia domáci spotrebitelia v účtoch za elektrinu. Počas prvého roka platnosti zákona si poľský daňový poplatník priplatí za každú megawatthodinu „zelenej“ elektriny 2,27 poľských zlotých (v prepočte približne 0,54 eura).
Vládny kabinet odhaduje, že vďaka aukčnému systému ušetrí štátny rozpočet každoročne zhruba 1,6 mld. eur. Do roka 2020 by mala úspora predstavovať 4,73 mld. eur.
Do poľského snemu sa návrh legislatívy dostal už vlani v apríli. Tamojší poslanci sa ním ale začali zaoberať až v septembri počas prvého verejného prerokovania.
Neistota investorov
V rámci OZE má Poľsko potenciál najmä vo veternej energii. Ku koncu roka 2013 tvoril spoločný inštalovaný výkon veterných parkov v krajine 3,4 GW. Za prvých 9 mesiacov minulého roka sa zvýšil len o 0,3 GW. Podľa denníka Rzeczpospolita bola dôvodom nízkeho nárastu neistota investorov v súvislosti s podporou OZE.
V energetickom mixe Poľska dominuje uhlie. Varšava sa v rámci stratégie EÚ zaviazala, že do roku 2020 bude tvoriť podiel obnoviteľných zdrojov 15 % na hrubej konečnej spotrebe energie. Podľa posledných dostupných údajov Eurostatu tvoril v roku 2012 podiel obnoviteľných zdrojov 11,5 %.
Greenpeace upozorňuje na oligopol
Poľský Greenpeace síce schválenie zákona privítal, podľa nich však nerieši najvážnejšie problémy, ktoré sektor OZE trápia. Negatívne hodnotia napríklad to, že spoluspaľovanie uhlia a biomasy sa považuje za ekologický spôsob výroby energie. Biomasa sa pritom do Poľska dováža hlavne zo zahraničia.
Pôvodný vládny návrh podľa nich jasne zvýhodňoval bohatých investorov do OZE, schválené výkupné ceny garantované pre domáce mikroinštalácie preto vnímajú ako príležitosť pre občanov, aby si znížili náklady na energie. V súvislosti s novým aukčným systémom organizácia upozorňuje na to, že nahráva záujmom veľkých energetických firiem a môže znevýhodňovať menších, nezávislých producentov. Až 90 % odvetvia OZE v Poľsku je podľa nich v rukách šiestich najväčších firiem.
© energia.sk