Bezpečnosť Družby sa monitoruje aj elektronicky
Spoločnosť Transpetrol predstavila Ropovodný informačný systém (RIS). Podporný nástroj, ktorý sa nepretržite buduje už 15 rokov, slúži ako prevencia pred možným ohrozením bezpečnosti. Dĺžka ropovodnej siete na Slovensku predstavuje 1.032 kilometrov a prechádza urbanisticky pomerne rôznorodým územím. Štátny prepravca má preto aj vďaka elektronickému monitoringu komplexný prehľad o kvalite potrubia.
Systém funguje ako integrovaná databáza informácií z viacerých zdrojov. Jedným z najdôležitejších je vnútorná diagnostika potrubia. Posledná technická kontrola tzv. ježkovaním sa uskutočnila v roku 2013. „Pri ježkovaní totiž zisťujeme, aká je presná hrúbka steny potrubia a prípadné defekty môžeme odhaliť ešte pred tým, ako vzniknú,“ vysvetlil Martin Ružinský, riaditeľ pre prepravu a prevádzku Transpetrolu.
Databáza systému pozostáva taktiež z digitálnych údajov o území, ktoré pretína trasa ropovodu. K dispozícia je detailná geologická mapa, ale napríklad aj morfologické charakteristiky terénu. „V týchto dátach sú zachytené napríklad územia potenciálne ohrozené zosuvom, ktorým logicky venujeme zvýšenú pozornosť,“ doplnila Helena Bánska z Transpetrolu, ktorá má informačný systém na starosti.
Vznik RIS sa datuje už do roku 1999. Odvtedy prekročil objem získaných dát jeden terabajt. Podľa Bánskej prebieha budovanie systému kontinuálne. „Budeme do neho implementovať ďalšie funkcie, samozrejme dáta budeme aktualizovať, pretože stav ropovodu neostáva nemenný,“ uzavrela.
© energia.sk