Ťažbe ropy v Severnom mori hrozí kolaps
Cena barelu ropy Brent bude zrejme dlhodobo kolísať pod hranicou 50 USD (43,13 eura), čo je zhruba na úrovni roka 2009. A pre ropný sektor znamená katastrofu. „Stojíme tesne pred kolapsom,“ povedal Robin Allan, šéf britského sektorového združenia Brindex, ktoré zastupuje najmä menšie ropné firmy. „Pri súčasných cenách ropy je takmer nemožné niečo zarobiť.“
Toto vyjadrenie predstavuje dramatickú zmenu pre severomorský ropný priemysel a pravdepodobne naznačuje začiatok konca. Ešte pred dvomi rokmi ohlásili spoločnosti v odvetví investície do zvýšenia ťažby vo výške 120 miliárd USD. Všetky ropné firmy a ich dodávatelia teraz prehodnocujú svoje investičné plány, prípadne ich ukladajú k ľadu.
Ropné polia v Severnom mori sú staré a pomaly sa vyčerpávajú. V zlatých časoch – koncom 90. rokov – sa tu ťažilo viac než 250 miliónov ton ropy ročne. Po prekročení zenitu začala ťažba klesať a medzičasom nedosahuje ani polovicu objemu spred 20 rokov. V súčasnosti je ťažba technicky čoraz náročnejšia a najmä Nóri sú známi ako špecialisti na takmer dokonalé využitie náleziska. To všetko však stojí peniaze a napríklad náklady na ťažbu pri škótskom pobreží od roka 2011 vzrástli o vyše 60 %.
Pri cene barelu 100 dolárov a viac si každý účastník distribučného reťazca prišiel na svoje. Lenže cena sa od leta minulého roka prepadla o polovicu, čo podľa odborníkov dôkladne zmení celý ropný sektor. Dôkazom je aj fakt, že škótske ropné mesto Aberdeen obchádza strach, keďže prvé ropné koncerny ohlásili prepúšťanie. V Nórsku zas existujú plány na zrušenie 10 % zo zhruba 100.000 pracovných miest. Trhový líder, nórsky koncern Statoil, chce do roka 2016 znížiť náklady celkovo o 1,3 miliardy USD a situáciu komplikuje aj oslabenie nórskej koruny voči doláru.
Náleziská v Severnom mori v 70. rokoch pomohli vyriešiť prvý ropný šok a stali sa alternatívnym dodávateľom k Združeniu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Od tejto krízy je práve Severné more považované za strategický zdroj vysoko kvalitnej ropy, ktorá mala znížiť závislosť Európy od dodávok z Ruska a krajín OPEC.
(1 EUR = 1,1593 USD)
Copyright © TASR 2015