Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Mesto Pezinok splyňovaciu elektráreň na svojom území nechce

Samospráva tak zastáva svoj názor spred roka, keď investor, spoločnosť Brilant SK, predložil ministerstvu životného prostredia zámer vybudovať na okraji Pezinka splyňovaciu elektráreň. Nesúhlasne sa voči tomu vtedy vyjadrila aj širšia verejnosť a okolité obce.

Podľa Rastislava Cichého, konateľa spoločnosti Brilant SK, však elektráreň predstavuje oproti skládkam jeden z najmodernejších spôsobov, ako spracovať odpad s prihliadnutím na životné prostredie. Pre TASR uviedol, že vyhoveli všetkým požiadavkám a pripomienkam verejnosti i úradov. Tie mali zapracovať do správy o hodnotení projektu, ktorú nedávno predložili ministerstvu životného prostredia.

K nej môže zasielať svoje písomné stanoviská rezortu životného prostredia do 7. februára aj verejnosť. Urobí tak aj samospráva Pezinka. „Predložená správa o hodnotení je momentálne v štádiu podrobného naštudovania a analyzujú sa pripomienky a požiadavky mesta,“ povedala pre TASR vedúca oddelenia životného prostredia, komunálnych služieb a dopravy na Mestskom úrade v Pezinku Renáta Klimentová.

V stredu 28. januára sa bude v spoločenskej sále Pezinského kultúrneho centra na Holubyho ulici konať aj verejné prerokovanie správy o hodnotení.

Ak nevzniknú žiadne prekážky, investor chce elektráreň začať stavať v júni, a to buď v blízkosti Panholeckej cesty, alebo v existujúcom priemyselnom areáli v lokalite Glejovka v Pezinku. Podľa Cichého sa však momentálne prikláňajú k druhému variantu.

Elektráreň by mala elektrinu vyrábať vďaka zhodnocovaniu odpadu. Splyňovať má prevažne komunálny odpad a drevenú štiepku. Taktiež sa tu má triediť odpad, vyrábať syntézny plyn či nafta. Vyrobená elektrická energia by mala byť distribuovaná aj do verejnej elektrickej siete. Nafta by bola určená na predaj.

Za rok by sa v zariadení malo spracovať približne 17.300 ton odpadu.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.