Splyňovaciu elektráreň v Pezinku chce investor začať stavať v júni
„Robili sme kroky potrebné na to, aby sme ich pripomienky splnili. Všetko je to už spracované v hodnotiacej správe,“ povedal pre TASR konateľ Brilant SK Rastislav Cichý. Podľa jeho slov vypracovali emisno-technologickú i rozptylovú štúdiu a na Viedenskej univerzite si dali urobiť reálnu analýzu komunálneho odpadu. Doplnili aj obce Vinosady a Viničné medzi dotknuté obce a aj informácie o referenčných zariadeniach či o riešení zdrojov zápachu.
„Tá hlavná kritika, ktorá pochádzala z úradov a od verejnosti, že ide o spaľovňu, bola vyvrátená. Ide totiž o termické spracovanie odpadu,“ podotkol Cichý. Tento mesiac chce v obciach, ktorých sa výstavba elektrárne dotkne, zorganizovať aj verejné prerokúvanie. K súčasnej správe o hodnotení projektu totiž môže verejnosť zasielať svoje písomné stanoviská ministerstvu životného prostredia do 7. februára. Ak nevzniknú nejaké prekážky, so začatím výstavby konateľ Brilant SK počíta v júni.
Elektráreň by mala elektrinu vyrábať vďaka zhodnocovaniu odpadu. Splyňovať má prevažne komunálny odpad a drevenú štiepku. Taktiež sa tu má triediť odpad, vyrábať syntézny plyn či nafta. Vyrobená elektrická energia by mala byť distribuovaná aj do verejnej elektrickej siete. Nafta by bola určená na predaj.
Za rok by sa v zariadení malo spracovať približne 17.300 ton odpadu. Elektráreň má byť umiestnená v blízkosti Panholeckej cesty alebo v existujúcom priemyselnom areáli v lokalite Glejovka v Pezinku. Investor sa momentálne prikláňa k druhému variantu. Činnosťou elektrárne môžu byť dotknuté aj Vinosady, Viničné, Šenkvice a Slovenský Grob.
Verejnosť sa k celému projektu začiatkom minulého roka vyjadrovala väčšinou nesúhlasne, pridalo sa k ním aj mesto Pezinok a ďalšie okolité obce. V tom čase tvrdili, že elektráreň bude mať negatívny vplyv na životné prostredie, život ľudí a môže zaťažiť aj komunikácie.
Cichý však aj teraz oponuje, že pri prevádzkovaní elektrárne nedôjde k nadlimitnému zaťaženiu žiadnej zložky životného prostredia. Realizácia takejto technológie zhodnocovania odpadu je podľa neho v súlade so smernicami Európskej únie.
„Toto je oproti skládkam jeden z najmodernejších spôsobov, ako spracovať odpad s prihliadnutím na životné prostredie,“ dodal Cichý.
Copyright © TASR 2015