Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
fotovolticke panely - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fotovoltaické panely. Foto: Edmund Örzsik/TASR
9. januára 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

EÚ opäť vyšetruje čínsky solárny dumping

V roku 2013 viedla Európska komisia viacero vyšetrovaní týkajúcich sa štátnych dotácií pre čínsky solárny priemysel a dumpingových vývozných cien. Dosiaľ najväčší obchodný spor medzi EÚ a Čínou sa v prípade solárnych panelov skončil v lete 2013 dohodou o cenovom záväzku.

Ide o alternatívu voči clu, podľa ktorej zapojení čínski vývozcovia súhlasia s minimálnou cenou produktu nad stanovený limit. Pre vývozcov, ktorí s touto dohodou nesúhlasili alebo nesplnili jej podmienky, boli a sú naďalej v platnosti clá, ktoré boli oznámené už v júni 2013, a to v priemere vo výške 47,7 %.

Ďalšie vyšetrovanie Bruselu sa týkalo dovozu solárneho skla s pôvodom v Číne, ktoré pozostáva z kaleného sodno-draselného tabuľového skla so solárnou priepustnosťou viac ako 88 % a používa sa na fotovoltické i termálne kolektory.

Podľa konzultačnej spoločnosti IHS malo v roku 2010 solárne sklo z dovozu len 7-percentný podiel na európskom trhu, v roku 2013 to už bolo 30 %. Samotní čínski výrobcovia mali v roku 2010 v Európe podiel 2,5 %, ale v dôsledku vládnych dotácií a agresívnej cenovej stratégie na zahraničných trhoch sa ich podiel prudko zvýšil. V roku 2014 mal dosiahnuť 27 %. „Vysoký dovoz z Číny viedol k strate ziskov a zatváraniu fabrík pre európskych producentov solárneho skla,“ uviedla IHS.

Brusel na základe výsledkov svojho vyšetrovania v novembri 2014 rozhodol o uložení antidumpingových a vyrovnávacích ciel aj na čínske solárne sklo. Tarify sa pre jednotlivé firmy pohybujú až do výšky 42,1 % počas piatich rokov.

Tento prípad sa znovu ocitol na stole Európskej komisie (EK) a od 19. decembra ho opätovne prešetruje na žiadosť združenia EU ProSun Glass.

Predajné ceny sa nezmenili

Trh so solárnym sklom v Európe je relatívne malý, jeho hodnota sa odhaduje na 200 miliónov eur. Podľa európskych výrobcov ale zavedené opatrenia nefungujú a nízke predajné ceny ničia domácich producentov.

EK uviedla, že EU ProSun Glass predložil dostatočné dôkazy o tom, že po pôvodnom období prešetrovania a pred uložením antidumpingových ciel, ako aj po ňom, sa vývozné ceny znížili, ale nenastal dostatočný pohyb v cenách ďalšieho predaja či následných predajných cenách v Únii.

„To viedlo k nárastu dumpingového rozpätia, čím boli znemožnené zamýšľané nápravné účinky platných opatrení,“ píše sa v Úradnom vestníku EÚ.

Predložené dôkazy podľa Bruselu naznačujú, že pokles v cenách nemožno vysvetliť zmenami v cenách surovín alebo zmenami v rámci sortimentu. Navyše dovoz solárneho skla naďalej pokračoval do Únie v značných objemoch.

Komisia má na ukončenie aktuálneho prešetrenia deväť mesiacov.

Vyššie clá aj od USA

Napätie v solárnom odvetví pokračuje aj v čínsko-amerických obchodných vzťahoch.

Vyššie clo na solárne moduly a články z Číny a Taiwanu schválilo v decembri minulého roku ministerstvo obchodu USA. Nové tarify by mala tento mesiac potvrdiť ešte americká Komisia pre medzinárodný obchod.

Po zavedení colných taríf na čínske produkty v roku 2012 totiž vzrástol dovoz panelov z Taiwanu, kam sa mala produkcia čínskych firiem presunúť. Niektorí analytici teraz očakávajú, že čínske spoločnosti presunú svoje fabriky do iných krajín juhovýchodnej Ázie alebo do južnej Ameriky.

Milan Nitzschke, predseda ďalšej európskej iniciatívy EU ProSun, ktorá stála za predchádzajúcimi sťažnosťami na čínskych dovozcov v EÚ aj USA, uviedol, že Európa, by mala ich príklad nasledovať.

„Čínske firmy otvorene porušujú obchodné právo WTO a EÚ vyhýbaním sa plateniu ciel a porušovaním dohody o minimálnej dovoznej cene,“ povedal. „Zatiaľ čo USA rozhodne konajú, Európska komisia sa len prizerá tomu, ako je viac a viac európskych solárnych výrobcov nútených do bankrotu.“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.