Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vysavac
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Flickr.com/sporkist
14. januára 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetický štítok vysávača zjednoduší jeho výber a kúpu

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Bežní spotrebitelia zvažujúci kúpu nového spotrebiča
Čo by ste mali vedieť

Zavádzanie energetických štítkov pre vysávače prichádza povinne do praxe od 1. septembra 2014

Na energetických štítkoch nájdete informácie o:

  • spotrebe energie
  • reemisii prachu
  • triede účinnosti čistenia kobercov
  • triede účinnosti čistenia tvrdých podlahách
  • hlučnosti

Z energetického štítku sa môže spotrebiteľ dozvedieť informácie o spotrebe elektrickej energie daného spotrebiča, jeho energetickej triede a mnohých ďalších parametroch. Na základe týchto informácií si dokáže porovnať niekoľko spotrebičov naraz a potom sa môže rozhodnúť pre optimálny, ktorý má vyšší potenciál z dlhodobého hľadiska znižovania nákladov.

Podľa prieskumov venujú spotrebitelia energetickým štítkom značnú pozornosť a ich úspešnosť v rozlišovaní energetickej kvality je až 90%. Aj preto dochádza k ich rozšíreniu na ďalšie spotrebiče, medzi nimi aj na vysávače.

Požiadavky na ekodizajn a označovanie vysávačov nadobudli platnosť v júli 2013. Od 1. septembra 2014 tak majú všetci výrobcovia vysávačov predávaných v členských krajinách EÚ povinnosť označiť svoj výrobok energetickým štítkom. Nariadením EÚ o ekodizajne č. 666/2013 stanovila Komisia štandardný limit pre spotrebu energie vysávačov na 1.600 W. Podľa tejto smernice mohli byť na trhu umiestňované len vysávače, ktoré spĺňali tri základné kritériá, a to:

  • ročná spotreba energie je menšia ako 62 kWh,
  • príkon menší ako 1 600 W,
  • minimálny čistiaci výkon 70 % pri zachytávaní prachu na kobercoch,
  • minimálny čistiaci výkon 95 % pri zachytávaní prachu na tvrdých podlahách.

Spomínané nariadenia sa netýkajú vysávačov na mokré vysávanie, vysávačov na mokré a suché vysávanie, robotických vysávačov, priemyselných vysávačov, centrálnych vysávačov a vysávačov na batérie, leštičiek podláh a vonkajších vysávačov, nakoľko majú osobitné charakteristiky.

Dve fázy zavádza energetických štítkov pre vysávače

Požiadavky na ekodizajn nadobudnú platnosť v dvoch etapách, a to v roku 2014 a 2017. V druhej fáz sa zavedú požiadavky týkajúce sa emisií a životnosti motora.

Od 1. septembra 2017 sa zavedú nasledujúce požiadavky:

  • ročná spotreba energie menšia ako 43 kWh
  • príkon menší ako 900 W
  • minimálny čistiaci výkon 75 % pri odstraňovaní prachu na kobercoch
  • minimálny čisitiaci výkon 98 % pri odstraňovaní prachu na tvrdej podlahe
  • reeemisia prachu najviac 1 %
  • maximálna hlučnosť na úrovni 80 dB
  • hadica, ak existuje, je trvanlivá, takže je po 40 000 kmitoch vykonaných pri zaťažení stále použiteľná
  • prevádzková životnosť motora je najmenej 500 hodín

Energetický štítok vysávačov je koncipovaný tak, aby bol rovnaký vo všetkých členských krajinách EÚ. Na štítku nájde spotrebiteľ presné informácie, na základe ktorých môže porovnávať parametre domácich spotrebičov súvisiacich so spotrebou energie, ich výkonnosťou a ďalšími základnými charakteristikami. „Tieto informácie umožňujú zákazníkom zistiť, akú energetickú účinnosť majú v skutočnosti jednotlivé spotrebiče, a tak odhadnúť ich potenciál z hľadiska znižovania nákladov na energiu,“ informuje Združenie európskych výrobcov domácich spotrebičov – CECED Slovakia.

Zdroj:Flickr.com/eblaser, licencia Creative Commons

Okrem toho z trhu zmiznú energeticky nehospodárne spotrebiče a nižšia spotreba energie vysávačov ušetrí v členských krajinách EÚ do roku 2020 18 TWh. Pre porovnanie, ročná spotreba celého Slovinska predstavuje 15 TWh. A ak sa neprijmú osobitné opatrenia, predpovedá sa, že ročná spotreba elektrickej energie v roku 2020 bude 34 TWh.

Prvky na energetickom štítku vysávačov

Energetický štítok vysávačov obsahuje základné údaje, podľa ktorých sa spotrebiteľ môže orientovať pri výbere a kúpe. Ide o:

  • Energetická účinnosť – informuje o spotrebe energie vzťahujúcej sa k vysávanému prachu. Na štítku sa nachádza maximálne 7 tried: od A po G od roku 2014, kde A predstavuje spotrebič s najvyššou energetickou účinnosťou. Od roku 2017 sa budú na štítku nachádzať kategórie od A+++  po D. Farebné šípky sú určené na rozlíšenie energeticky účinných od menej energeticky účinných výrobkov: tmavozelená znamená vysokoúčinný výrobok a červená výrobok s nízkou účinnosťou.
  • Priemerná ročná spotreba energie – je uvádzaná v kWh. Spotreba energie je určená na základe preddefinovaného štandardu, ktorý pozostáva z 50 vysávaní povrchu s 87 m2. Skutočná hodnota však závisí od reálneho využívania vysávača.
  • Trieda reemisie prachu – uvádza, aké percento povysávaného prachu sa dostane späť do miestnosti. Ide o hodnotenie kvality vzduchu vychádzajúceho z vysávača, resp. kvalitu filtrácie. Označenie A predstavuje najlepšiu triedu vysávačov s najnižšou reemisiou.
  • Hlučnosť – ide o hladinu hluku pri vysávaní uvádzanú v decibeloch (dB).
  • Čistiaci výkon – je označený stupnicou od A po G osobitne pre vysávanie na kobercoch a tvrdých podlahách. Trieda A predstavuje najvyšší výkon.

Obr. Energetický štítok pre univerzálne vysávače (Zdroj: www.newenergylabel.com)

Obr. Energetický štítok pre vysávače na koberce a pre vysávače na tvrdé podlahy (Zdroj: www.newenergylabel.com)

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.