Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radiátor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Zoom Zoom (licencia Creative Commons)
7. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vykurovacia sezóna je tu: tipy ako regulovať kúrenie pre čo najväčšiu úsporu nákladov

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia bytov a rodinných domov.
Čo by ste mali vedieť
  • Na radiátory namontujete termohlavice, budú udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti bez zbytočného prekurovania,
  • Jednotlivé miestnosti treba vykurovať podľa účelu a potreby,
  • V zime vetrajte nárazovo a veľmi intenzívne.
  • Tepelné straty znížite vhodnou izoláciou.
  • Nezabúdajte na pravidelný servis kotlov
Miera úspory
  • Možná úspora tepla pri namontovaní nových moderných okien sa pohybuje v rozmedzí 20 – 25%.
  • Nastavenie správnej teploty v jednotlivých miestnostiach a využívaním termohlavíc je stupeň úspor 15%.
  • Úspora tepla pri zateplení domu sa pohybuje v rozmedzí 20 – 25%.
  • Pri dodržiavaní správnych zásad pri vykurovaní a investície do zateplenia je možné dosiahnuť až 40% úspory.

Správnou reguláciou kúrenia môžete počas sezóny ušetriť nemalú čiastku. Chce to hlavne neprekurovať, dobre vetrať a ak to vaše kúrenie umožňuje, regulovať teplotu v interiéri počas dňa tak, aby ste nekúrili zbytočne. Napríklad pre plynový kotol je výhodnejšie, ak pracuje radšej kratšiu dobu na plný výkon, než dlho s nižším výkonom. Všetko je skrátka v dobrej regulácii.

Kľúčovou zásadou pre šetrenie energie pri vykurovaní je nekúriť viac, než je potrebné. S každým stupňom navyše stúpajú celosezónne náklady až o 6%. Ak teda budete mať namiesto priemerných 20 ° C v dome napr. 25 ° C, pripravte sa na takmer tretinový nárast spotreby paliva. Dôležité je pritom vedieť teplotu v miestnosti správne merať a regulovať. Ideálne je využitie termostatických hlavíc na vykurovacích telesách, prípadne izbového termostatu, ktorý umožňuje lepšie regulovať teploty v jednotlivých miestnostiach.

Termostatická hlavica je už dnes bežnou súčasťou radiátorov. Stretnete sa nimi hlavne tam, kde je diaľkové vykurovanie, múdrejšie termostatické hlavice sa však môžu uplatniť aj v rodinných domoch, kde je inštalované lokálne plynové kúrenie. Termostatická hlavica otvára a zatvára prívod teplej vody do radiátora na základe teploty v miestnosti.

Diaľkové kúrenie je zvyčajne regulované tak, že na noc v celom systéme prúdi chladnejší voda. Radiátory preto toľko nekúria a nemusíte ich teda každý večer tlmiť. Na termostatickej hlavici preto nastavte takú teplotu (pokiaľ nejde o špičkový typ hlavice s riadiacou elektronikou a digitálnym displejom, väčšinou sú tu hodnoty od 0 do 5), ktorá vám dlhodobo vyhovuje. Každá hlavica má nastavenie trochu iné a optimálnu polohu kohúta musíte vyskúšať.

Pozor však na radiátory umiestnené v blízkosti okien. Ak budete dlho vetrať, radiátory vypnite – nastavte ich na hodnotu nula, symbol snehovej vločky, alebo jednoducho na najnižšiu možnú teplotu. Hlavica by totiž zareagovala na chladný vzduch a kúrili by ste zbytočne moc.

(Flickr.com/salisasaki – licencia Creative Commons)

V prípade, že máte v miestnosti nainštalované termostatické hlavice a zároveň izbový termostat, ide podľa odborníkov o pomerne častú chybu. „Stále sa stretávame s tým, že spotrebitelia majú v jednej miestnosti radiátory s termostatickou hlavicou aj termostat. Veľmi často sa potom stáva, že teplotu regulujú na termostatickej hlavici, ktorá v prípade, že jej okolie dosiahne požadovanú teplotu, uzavrie prívod vykurovacej vody do radiátora, ale termostat neprestáva vysielať signály ku kotlu, že netreba stále kúriť a kotol tak zbytočne ohrieva vodu , „uviedol Jaroslav Morský zo spoločnosti Viadrus. Ak už niekto má nainštalované v jednej izbe obaja regulátory, odporúča sa otvoriť hlavica radiátorov naplno a regulovať teplotu izbovým termostatom.

Pozor na prekurovanie, „trenková teplota“ nie je ideálna

Odborníci často poukazujú na to, že slovenské domácnosti často zbytočne prekurujú. Optimálna teplota v miestnosti je 20 – 21 ° C. Väčšie teplo – najmä tzv. „trenková teplota“ – je síce krátkodobo pohodlná, v konečnom dôsledku však môže viesť až k zdravotným problémom a samozrejme sa nezlučuje s úporným kúrením. Ešte nižšia hodnota by mala byť nastavená v spálni – 18 ° C a ak máte dobrú prikrývku, tak pokojne v nej môžete mať i o jeden či dva stupne chladnejšie.

Optimálne teploty v interiéri

Pri voľbe najvhodnejšej teploty v domácnosti majte na pamäti pravidlo, že každý ° C navyše znamená zvýšenie spotreby energie cca o 6% a to nie je práve málo. Voľba „peniaze alebo sveter“ potom môže byť jednoduchšia. Z hľadiska úspor aj ľudského zdravia je dobré udržiavať teplotu doma o niečo nižšiu.

Odporúčané teploty pre jednotlivé miestnosti
Obývacia izba 20 – 21 ° C
Spálňa 16- 18 ° C
Kuchyňa 18 ° C
Kúpeľňa 24 ° C
Chodby, schodište

10 – 15 ° C

Inštalujte si časový a priestorový termostat

Kľúčom k dokonalej regulácii kúrenia je i kvalitný termostat. Moderné prístroje už dávno nie sú len obyčajnými spínačmi kotla na základe prednastavenej teploty v miestnosti. Riadiaca elektronika moderných termostatov umožňuje plánovať teplotu v miestnosti na základe času, môžete si tiež nastaviť denný a nočný režim vykurovania a mnoho ďalšieho. Nevýhodou elektronických termostatov môže byť nutnosť napájania tužkovými batériami. Kvalitnou reguláciou však môžete dosť ušetriť, niektorí výrobcovia elektronických termostatov udávajú aj 20% úsporu. Tento údaj ale samozrejme treba brať s rezervou.

Nie ste doma? Nekúrte zbytočne

Veľký potenciál úspor sa skrýva aj v šikovnom nastavení teplôt v miestnosti počas pracovných dní, najmä ak máte plynový kotol. Keď v dome či byte práve nie ste – zvyčajne doobeda – nastavte tu nižšiu teplotu – pokojne aj cca 16 ° C. Až chvíľu pred vaším plánovaným návratom z práce nechajte kotol miestnosti vykúriť na požadovanú komfortnú teplotu. Vďaka nižšej teplote počas dňa nebudete kúriť zbytočne, nestratíte tiež toľko tepla a pred vaším príchodom bude kotol pracovať na plný výkon, teda v režime, kedy je najúspornejší a najefektívnejší. Takto regulovať vykurovanie je možné len v prípade, že to váš vykurovací systém umožňuje a máte teda zodpovedajúci termostat s časovým nastavením spúšťania kotla.

Plynulé vykurovanie je šetrnejšia ako tzv. nárazové

Pri plynulom vykurovaní udržiavame stabilnú teplotu vykurovacej vody napr. 40 ° C a dohrievame maximálne o 5 ° C. Udržujete tým aj stabilnú teplotu v miestnostiach a nedochádza k vychladnutiu vzduchu, stien a podlahy. Pri nárazovom vykurovaní, kedy pri pocite chladu ohrejete vykurovaciu vodu na 80 ° C a po vyhriati miestností necháte opäť vychladnúť napr. na 30 ° C, dochádza len k ohriatiu vzduchu, ale múry a podlahy nestačia naakumulovať potrebnú teplotu a rýchlo pohlcujú vzdušné teplo.

Zlá izolácia znamená vždy tepelné straty

V posledných rokoch sa výrazne zvýšil podiel nehnuteľností so zateplenou fasádou a dobre izolujúcimi oknami. Ako ale upozorňujú odborníci, tepelné straty vznikajú aj vo vnútri budov. Ak je napríklad zle izolované potrubie v kotolni, pivnici alebo ďalších nevykurovaných miestnostiach, môžu sa tepelné straty z týchto neizolovaných rozvodov vyšplhať až na 50%. Predtým sa na rozvod tepla používali masívne železné potrubia, v rozvodoch starších domov tak bežne koluje 300 až 400 litrov vody. Čím väčší je priemer potrubia, tým vyššia je jeho potenciálna tepelná strata.

Nastavte si správne kotol

Každý kotol by mal pred vykurovacou sezónou skontrolovať a nastaviť revízny technik. Táto investícia sa vám počas niekoľkých mesiacov prevádzky vráti. „Sadzami zanesený tepelný výmenník znamená zníženie účinnosti kotla o desať percent, hoci užívateľ si na prvý pohľad nič nevšimne,“ upozorňuje Morský a dodáva: „V prípade plynového kotla staršieho ako desať rokov sa prakticky vždy oplatí ho nahradiť novým – kondenzačným. Spočítali sme, že investícia do nového kondenzačného kotla sa vráti do štyroch rokov. „Cena zariadení využívajúcich kondenzáciu v posledných rokoch klesla a aktuálne začína tesne nad hranicou 700 eur.

Pri kotloch na pevné palivá je potom veľkým omylom predstava, že ak kotol nejde na plný výkon, má nižšiu spotrebu. Tieto kotly sú optimalizované pre maximálny výkon. Výrobcovia preto odporúčajú ku kotlu na pevné palivo inštalovať akumulačná nádrž, ktorá akumuluje prebytočné teplo a udrží ho až niekoľko dní.

(c) nezeleno.cz, energia.sk

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.