Strechy dokážu vykurovať, vyrábať elektrinu aj čistiť vzduch
Solárne panely na strechách sa stávajú bežnou súčasťou nových či rekonštruovaných budov. Zelené technológie ale nemusia byť len „doplnkom“. V prípade strechy existujú ešte elegantnejšie alternatívy – strešné krytiny, ktoré priamo vyrábajú elektrinu alebo teplo zo slnka.
Od roku 2010 sú na trhu vykurujúce strešné dlaždice. Pod skleneným povrchom je tmavá nylonová vrstva, ktorá absorbuje slnečné žiarenie. Pod ňou sa skrýva systém na cirkuláciu vzduchu, ktorý ďalej smeruje do tepelného výmenníka ohrievajúceho vodu vo vykurovacom systéme budovy.
Švédska spoločnosť SolTech Energy tvrdí, že z jedného metra štvorcového týchto dlaždíc je možné ročne vyrobiť 300 až 500 kWh tepla v závislosti od klímy, sklonu a orientácie strechy. Najnovšie ponúka aj krytinu s fotovoltickou vrstvou z teluridu kademnatého (CdTe), ktorá produkuje elektrinu.
Strešné krytiny s integrovaným fotovoltickým systémom vyrába už viacero firiem v Európe aj USA.
Študenti z Kalifornskej univerzity zase vytvorili náter zo zmesi oxidu titaničitého (TiO2), ktorý aplikovali na povrch hlinených škridlí. Náter dokáže rozložiť oxidy dusíka, ktoré v kombinácii so slnečným žiarením a prchavými organickými zlúčeninami vedú k vzniku smogu. Výskumníci vo svojom projekte pokračujú, vyskúšať ho chcú napríklad aj na asfaltových cestách či exteriérových farbách.
Takzvané detoxikačné farebné nátery využívajúce nanočastice TiO2 je možné kúpiť aj u nás.
© energia.sk, Foto: SolTech Energy