Európske inštitúcie to myslia so sieťovými predpismi vážne
Schvaľovacou procedúrou komitológie prešiel nedávno ako prvý z návrhov sieťových predpisov CACM (Prideľovanie kapacity a riadenie preťaženia – Capacity Allocation and Congestion Management). Finálne schválenie na pôde Európskeho parlamentu a Rady sa predpokladá začiatkom roka 2015. Následne sa legislatívny text stane priamo účinným a záväzným pre všetkých účastníkov trhu s elektrinou v EÚ, bezprostredne si však vyžiada úpravy prevádzkových dokumentov na strane prevádzkovateľov prenosových sústav v Európe.
Na Slovensku je takýmto prevádzkovateľom spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) – vlastnená štátom, pričom vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo financií SR.
Európske združenie prevádzkovateľov elektrizačných prenosových sústav (ENTSO-E) si určilo ako cieľ schválenie všetkých návrhov sieťových predpisov do konca roka 2015 v memorande, ktoré adresovalo Európskej komisii.
Tri spoločné pracovné skupiny
V piatok minulý týždeň (12.12.) ENTSO-E a Agentúra pre spoluprácu európskych regulátorov v energetike (ACER) otvorili proces verejného pripomienkovania návrhu na vytvorenie troch stálych pracovných skupín, ktorých úlohou bude poskytovať aktívnu súčinnosť pri vypracovávaní návrhov sieťových predpisov, ktoré následne vstúpia do schvaľovacieho komitologického procesu.
Práve spolupráca ENTSO-E a ACER je z hľadiska vytvárania sieťového predpisu kľúčová. Základom pre vypracovanie konkrétneho návrhu sú schválené Rámcové usmernenia (Framework Guidelines). Ich autorom je ACER. Následne ENTSO-E (v plynárenstve ENTSO-G) vypracuje v zmysle obsahu usmernení návrh sieťového predpisu, ku ktorému ACER buď zaujme kladné stanovisko alebo ho v opačnom prípade vráti na pôdu ENTSO-E na prepracovanie. Takto bol vrátený v prvej polovici roka 2014 napríklad návrh sieťového predpisu o výkonovej rovnováhe (Electricity Balancing), ktorý v budúcnosti po schválení zásadne ovplyvní poskytovanie tzv. podporných služieb pre elektrizačnú sústavu a cezhraničnú výmenu regulačnej elektriny.
Nové pracovné skupiny budú tri a každá bude riešiť jednu z troch skupín návrhov sieťových predpisov:
- obchodné predpisy,
- prevádzkové predpisy,
- predpisy týkajúce sa pripojenia do sústavy.
Na práci nových stálych skupín by mali podľa zámeru ENSTO-E a ACER participovať i skupiny ďalších účastníkov trhu, napríklad združenia prevádzkovateľov distribučných sústav, prevádzkovatelia obchodných búrz, výrobcovia elektriny a ďalší experti, vrátane zástupcov koncových odberateľov elektriny.
ACER a ENTSO-E zdôraznili, že iniciatíva ide nad rámec povinností, ktoré obom organizáciám vyplývajú z európskych smerníc, predovšetkým zo smerníc č. 72 a 73 z roku 2009 (tzv. tretí liberalizačný balík). Vytvorenie pracovných skupín vnímajú ako cestu k plynulému schváleniu daných predpisov, „ktoré sa vytvárajú s cieľom pomôcť dosiahnuť tri kľúčové ciele v energetike – bezpečnosť dodávok, vytvorenie konkurenčného vnútorného trhu s elektrinou (IEM) a dekarbonizácia elektroenergetiky“.
Súbežné aktivity
Okrem toho, minulý týždeň v utorok 9.12. zasadala Rada ministrov vo formácii ministrov zodpovedných za sektor energetiky. Okrem inej agendy sa ministri vyjadrili aj v prospech prijatia sieťových predpisov.
Súbežne na pôde ENTSO-E prebiehajú verejné pripomienkovania a pracovné skupiny k viacerým návrhom predpisov. Novinkou v tomto týždni je pondelkové otvorenie verejného pripomienkovania k dvom špecifickým témam, ktoré má riešiť sieťový predpis „Stav núdze a obnova“ (Emergency and Restoration): interakcia s trhom s elektrinou a schémy automatického odťažovania prenosových sústav v prípade hraničného poklesu frekvencie.
Viac o sieťových predpisoch na stránke ENTSO-E.
(c) energia.sk