IEA: Rast dopytu uhlí bude do roku 2019 ďalej spomaľovať
Rast dopytu po uhlí v posledných rokoch spomaľoval a tento trend by mal naďalej pokračovať. V minuloročnej správe IEA očakávala, že do roku 2018 sa dopyt bude zvyšovať ročne o 2,3 %. Za roky 2010 až 2013 dopyt rástol o 3,3 % ročne.
Najväčším spotrebiteľom uhlia na svete naďalej zostane Čína a to aj navzdory snahám tamojšej vlády spotrebu tohto fosílneho paliva obmedzovať. Na raste celkového dopytu sa má Čína podieľať až tromi pätinami. V nasledujúcich 5 rokoch by dopyt po uhlí v Číne ešte nemal dosiahnuť svojho vrcholu, uvádza IEA. Čína je zároveň najväčším producentom a dovozcom uhlia na svete.
Okrem Číny k rastu dopytu po uhlí prispieva tiež India, Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a ďalšie ázijské krajiny. Naopak v Európe a v USA spotreba uhlia klesá. V USA by sa vďaka prudkému rastu ťažby plynu z bridlíc mal dopyt po uhlí znižovať o 1,7 % ročne, predpovedá IEA. Znížiť sa má aj celková spotreba v krajinách, ktoré sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), a to práve vďaka Európe a USA, ktoré vyrovnajú rast spotreby v Turecku, Kórei a Japonsku.
IEA tiež upozornila na nízke ceny uhlia. Už v minuloročnej správe varovala, že veľa ťažobných spoločností bojuje so stratami. Od vlaňajšieho roka ceny uhlia ďalej klesli, objavili sa ale faktory, ktoré ťažiarom pomáhajú prežiť. Sú medzi nimi snahy firiem znižovať náklady, lepšie riadenie, ale aj pokles kurzu mien hlavných exportných krajín či pokles cien ropy. Ropa totiž predstavuje významnú časť nákladov na ťažbu uhlia, predovšetkým pri ťažbe z povrchových baní.
ČTK, energia.sk