Šéf EK: Projekt plynovodu South Stream ešte nie je mŕtvy
Perspektíva pre výstavbu plynovod South Stream, ktorý by privádzal plyn z Ruska na Balkán a do strednej Európy, podľa predsedu EK stále existuje. „Pokiaľ ide o South Stream, EÚ a Bulharsko spolupracujú na vyriešení zostávajúcich otázok. Tieto problémy však nie sú neprekonateľné,” povedal včera novinárom. „South Stream je možné postaviť. Podmienky sú dávno jasné…Lopta je teraz na strane Ruska,” dodal Juncker, ktorého citovala agentúra Reuters.
Gazprom začiatkom týždňa oznámil, že projekt ruší. Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina nie je možné plynovod postaviť bez bulharského súhlasu. Bulharsko začiatkom júna na žiadosť EK pozastavilo prípravné práce na plynovode ako reakciu na pripojenie ukrajinského Krymu k Ruskej federácii.
Výhrady EÚ sa týkali aj neaplikovania tzv. tretieho energetického balíčka, konkrétne pravidla o unbundlingu, podľa ktorého dodávatelia plynu nemôžu zároveň kontrolovať prepravu suroviny, a tiež umožnenia prístupu tretích strán ku kapacite plynovodu. Moskva argumentovala, že dohody s členskými krajinami podpísala ešte pred tým, ako smernice Bruselu nadobudli účinnosť.
Rusko v súčasnosti uvažuje, že namiesto plynovodu South Stream postaví nové čiernomorské potrubie do Turecka. „Nie je to len o tom, že EK nepomáha pri realizácii projektu, ale dokonca nám kladie do cesty aj prekážky. Takže, ak Európa nemá o projekt záujem, znamená to, že sa ani neuskutoční,“ zdôraznil v pondelok Putin v tureckej Ankare.
EK v reakcii oznámila, že budúci týždeň bude aj napriek stanovisku Moskvy pokračovať v rokovaniach.
South Stream mal prepravovať ruský plyn cez juhovýchodnú Európu až do Talianska a do strednej Európy (rakúskeho Baumgartenu) cez Čierne more tak, aby obchádzal územie Ukrajiny. Kapacita plynovodu mala byť 63 miliárd metrov kubických a rozpočet sa odhadoval na 16 miliárd eur.
Rusko vyjadrilo pripravenosť rokovať s niektorými štátmi o možnosti ich zahrnutia do trasy iných projektov. Spomedzi európskych krajín South Stream podporovali najmä Srbsko a Rakúsko, v poslednej dobe najmä Maďarsko. Plánované potrubie vnímali ako spôsob zvýšenia energetickej bezpečnosti.
Energia.sk, ČTK