Šefčovič sa stretol s Kerrym. USA podporujú snahu EÚ o väčšiu nezávislosť na ruskom plyne
Americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) a šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová počas energetického mítingu EU – USA v sídle EU v Bruseli. Foto: TASR/AP/Virginia Mayo, Pool)
Európsku komisiu (EK) na zasadnutí v stredu (3.12.) zastupoval podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, americkú stranu viedol minister zahraničia John Kerry.
Politici sa zhodli na podpore vytvárania ďalších terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý by mohol do Európy prúdiť spoza Atlantiku. Jeden z nich by mal vzniknúť napríklad na chorvátskom ostrove Krk, veľký potenciál majú podľa Bruselu i Washingtonu krajiny Pyrenejského polostrova.
Dôležitú úlohu môžu popri LNG zohrávať aj nové náleziská v Európe alebo v jej tesnej blízkosti. Ak by sa podarilo využiť potenciál nálezísk v Čiernom mori, východnom Stredomorí alebo severnej Afrike, mohlo by to podľa prehlásenia rady prispieť k zvýšeniu európskej energetickej bezpečnosti.
Rada rokovala tiež o možnostiach, ktorými by USA mohli prispieť k posilneniu energetickej bezpečnosti v kandidátskych krajinách EÚ a v štátoch Východného partnerstva.
EÚ nakupuje z Ruska približne tretinu plynu, ktorý spotrebuje. Brusel sa dlhodobo snaží v reakcii na vývoj na Ukrajine znížiť svoju závislosť na Moskve. Najnovšie musí reagovať aj na to, že Kremeľ sa rozhodol ukončiť projekt plynovodu South Stream, ktorý by mal krajinám EÚ zabezpečiť dodávky nezávisle na Ukrajine, ktorej územie by obchádzal.
Rada sa včera zhodla rovnako na tom, že Moskva by nemala používať plyn v snahe o dosiahnutie politických cieľov. „Energia by sa nemala využívať ako nástroj politického boja,“ uvádza spoločné prehlásenie na adresu Ruska, ktoré by podľa účastníkov rokovania nemalo porušovať územnú celistvosť Ukrajiny.
Kyjev by podľa prehlásenia mal s podporu USA a EÚ reformovať svoj energetický sektor a snažiť sa o vytvorenie právneho rámca a technickej kapacity na zvýšenie ťažby plynu na ukrajinskom území. K zvýšeniu ukrajinskej energetickej bezpečnosti by mohol prispieť aj dôraz na väčšiu energetickú účinnosť a rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie, píše sa v spoločnom prehlásení.
ČTK, energia.sk