Regulátor potrestá teplárne spaľujúce kvalitné drevo
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vykonal v prvom polroku 2014 kontrolu v celkom 16 teplárňach a elektrárňach na Slovensku, v ktorých sa spaľuje drevná štiepka. Podľa šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka sa v 4 takýchto zdrojoch potvrdili podozrenia, že výrobcovia využívali na výrobu tepla namiesto drevného odpadu aj drevo vysokokvalitnej guľatiny.
Konkrétne mená výrobcov úrad nezverejnil. Podľa regulátora im hrozia sankcie, v prípade ďalšieho porušenia aj odobratie povolenia na podnikanie. V niektorých prípadoch sa malo začať aj trestnoprávne konanie.
Drevná štiepka sa vyrába z odpadu po spracovaní dreva, či ťažbe v lese, prípadne sa za týmto účelom cielene pestuje. V suchom stave sa vyznačuje dobrou výhrevnosťou. Podľa vyhlášky ÚRSO (č. 490/2009 Z.z) musí spĺňať zaradenie do kvalitatívnej triedy číslo VI, ktorú určujú technické normy.
Biomasa sa dá kúpiť aj lacnejšie, tvrdí ÚRSO
Z vyšetrovania regulátora vyplynulo, že 4 výrobcovia poskytli úradu zavádzajúce informácie o kvalitatívnej triede dreva používaného ako palivo na výrobu elektriny z OZE. Na základe fyzickej obhliadky a za účasti experta sa zistilo, že biomasa bola vyrobená z dreva III. a V. triedy akosti.
Podľa tvrdení ÚRSO malo tiež dôjsť k umelému navyšovaniu ceny. Kontrolou sa zistilo, že dodávateľmi drevnej štiepky pre výrobcov elektriny a tepla neboli prvovýrobcovia, ale rôzni ďalší dodávatelia, v niektorých prípadoch majetkovo či personálne prepojení s teplárňami a elektrárňami.
Regulačný úrad následne porovnal nákupnú cenu drevnej štiepky u 26 regulovaných subjektov. Komparácia, ktorá sa vzťahovala na obdobie od januára do júna 2014, zohľadňovala okrem ceny drevnej štiepky tiež ďalšie parametre ako výhrevnosť a vlhkosť. „Napríklad jeden výrobca nakupuje drevnú štiepku určitej kvality a výhrevnosti s cenou 35 eur za tonu. Naproti tomu iný výrobca, ktorý nakupuje štiepku rovnakej kvality a výhrevnosti, za ňu platil 63,75 eur za tonu. Odberatelia sa potom nestačia čudovať, ako im rastú náklady za teplo,“ uviedol minulý týždeň Holjenčík na tlačovom brífingu ÚRSO.
Štvrtinový pokles ceny štiepky na trhu?
V reakcii na tieto skutočnosti znížil regulačný úrad koeficient pre výpočet maximálnej ceny tepla z biomasy pre rok 2015. V prípade drevnej štiepky sa hodnota korekčného koeficientu zmenila z pôvodnej hodnoty 1 na 0,74.
ÚRSO zdôvodnil zmenu ochranou spotrebiteľov pred rastom cien a zrovnoprávnením podmienok podnikania pre výrobcov tepla, ako aj pre zdroje využívajúce biomasu pre kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET). V prípade kogenerácie je pre drevnú štiepku stanovená pevná výkupná cena elektriny, hodnota pre rok 2015 predstavuje 96,9 eur/MWh.
Podľa paragrafu 4 odsek 10 vyhlášky 222/2013 môže ÚRSO zmeniť korekčný koeficient paliva (v tomto prípade biomasy), ak sa jeho cena na trhu medziročne zmenila o viac ako 5 %. V prípade drevnej štiepky by to znamenalo, že jej trhová cena na Slovensku medziročne poklesla až o 26 %.
Zmena spomínaného regulačného parametru spôsobila najmä v teplárenstve rozruch. Viac ako štvrtinový pokles ceny štiepky na slovenskom trhu podľa výrobcov nenastal, v niektorých prípadoch došlo medziročne skôr k jej zvýšeniu.
Relevantná obchodná burza pre biomasu na Slovensku neexistuje. Cenové nastavenie preto zväčša závisí od dohody medzi dodávateľom a odberateľom. Môže sa tiež líšiť v závislosti od ročného obdobia a regiónu.
Podľa Rastislava Hanuláka z advokátskej kancelárie Capitol Legal Group úrad relevantne nepreukázal, že v uplynulom období došlo k zmene trhovej ceny štiepky o viac ako 5 %, čo je zákonným predpokladom na úpravu korekčného koeficientu vstupujúceho do výpočtu maximálnej ceny tepla.
Cenová regulácia musí podľa Hanuláka zohľadňovať ekonomicky oprávnené náklady a primeraný zisk. Regulátor podľa neho rezignoval na svoju povinnosť skúmať ekonomicky oprávnené náklady výrobcov tepla individuálne a nahrádza ju plošnou limitáciou palivových nákladov. „Poukázať však treba na individuálnu povinnosť všetkých regulovaných subjektov dodržiavať primeranosť vynaložených nákladov, ktorú je úrad oprávnený kontrolovať a jej porušenie prísne sankcionovať,“ doplnil.
Snaha ÚRSO vytvoriť rovnaké podmienky pre výrobcov elektriny a tepla z drevnej štiepky nevyplýva z legislatívy a nie je ani vecne opodstatnená, myslí si Hanulák, keďže výrobcovia nesúťažia na rovnakom relevantnom trhu. „Rozdiel v spôsobe uplatnenia reálnej ceny paliva v regulovanej cene vyplýva len a len zo spôsobu výkonu cenovej regulácie, ktorý zvolil úrad v minulosti,“ vysvetlil.
Cenové konania stále prebiehajú
Regulačný úrad avizoval, že cenové konania v tepelnej energetike pre rok 2015 sa momentálne finalizujú. Podľa predsedu ÚRSO bola koncom minulého týždňa ukončená zhruba polovica cenových návrhov.
Cena tepla na Slovensku sa delí na variabilnú zložku, do ktorej sa premietajú náklady na primárne palivá a energie, a fixnú zložku, ktorú tvoria regulované i neregulované ekonomicky oprávnené náklady. „Na základe už schválených cien môžem konštatovať, že variabilná zložka ceny tepla v priemere klesla o 5 %, fixná zložka ostáva na úrovni minulého roka,“ skonštatoval minulý týždeň Holjenčík na tlačovej konferencii.
© energia.sk