Slováci pomôžu Laosanom v preprave ropných palív
Štátna delegácia z Laoskej ľudovodemokratickej republiky navštívila začiatkom novembra Slovensko. Od odborníkov zo spoločnosti Transpetrol zbierala skúsenosti v oblasti prepravy ropy a ropných produktov. Tamojšia vláda chce v spolupráci so susedným Vietnamom vybudovať produktovod v celkovej dĺžke viac ako 170 km, pričom 30 km dlhý úsek by mal viesť priamo cez územie Laosu.
Železnicu má nahradiť potrubie
Partneri z Laosu sa zaujímali najmä o to, ako zvýšiť bezpečnosť prepravy ropných palív. Cieľom vlády je nahradiť pomerne nákladný a ekologicky rizikový transport surovín na domácom území. Krajina je v súčasnosti závislá na dovoze ropných produktov, pričom preprava komodít sa realizuje výlučne po železnici s využitím cisterien.
Slovenský prepravca ropy Transpetrol má dlhoročné skúsenosti s prevádzkou ropovodných systémov. Ako podporný nástroj využíva ropovodný informačný systém (RIS). „Nikto okrem nás nemá podobný systém, vybudovaný ako geografický informačný systém. Údajová báza RIS je digitálnym modelom ropovodného systému a územia, na ktorom je ropovod založený,” uviedol člen predstavenstva Martin Ružinský.
Laosanov zaujal informačný systém
Systém RIS zhromažďuje komplexné dáta objektoch ropovodného systému. Prepravca tak má prehľad o kvalite potrubia získané inteligentným elektronickým monitorovaním, ale aj informácie o tzv. katódovej ochrane. Systém zaznamenáva dokonca aj informácie o vykonaných opravách s doplnením geodeticky zameraných bodov, čiže polohy odstráneného nedostatku na potrubí, vrátane zvarov a ďalších detailov.
Databázu systému RIS tvoria aj digitálne údaje o území. K dispozícii je environmentálno-geologická databáza, inžiniersko-geologická štruktúra podložia, ale napríklad aj morfologické charakteristiky terénu a štrukturálne členenie územia z hľadiska jeho funkčného využitia.
Dlhodobé partnerstvo
Predstavitelia oboch krajín sa na záver návštevy zhodli na ďalšom pokračovaní spolupráce. Spoločnosť Transpetrol by sa tak v budúcnosti mohla aktívne zapojiť do procesu výstavby produktovodu na území Laosu a Vietnamu.
© energia.sk