Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
priemyselné emisie CO2 Foto: SITA/AP Photo/Martin Meissner
27. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Európa platí za znečistenie ovzdušia miliardy eur

Európska environmentálna agentúra (EEA) sa pokúsila finančne ohodnotiť škody na zdraví a životnom prostredí spôsobené priemyslom. Podľa zverejnenej analýzy stálo v roku 2012 Európanov znečistenie ovzdušia 59 až 189 miliárd eur. K celkovým škodám najviac prispeli látky, ktoré sú jednou z príčin vzniku kyslých dažďov a môžu viesť k respiračným problémom – amoniak, oxidy dusíka, tuhé častice (PM10), oxid siričitý, prchavé organické látky – majúce na svedomí škody za 40 miliárd eur. Náklady spôsobené emisiami oxidu uhličitého vyčíslila správa EEA na 18 miliárd eur.

Štúdia EEA s názvom „Náklady znečistenia ovzdušia priemyselnými zariadeniami v Európe v rokoch 2008-2012“ je aktualizáciou z roku 2011.

Polovicu nákladov má na svedomí 147 podnikov

Agentúra EEA vyčíslila, že odhadované náklady znečistenia ovzdušia v rokoch 2008 – 2012 sú minimálne 329 miliárd eur, ale v skutočnosti mohli presiahnuť 1 bilión eur. Pritom polovica všetkých nákladov je výsledkom emisií len 147 priemyselných zariadení v Európe z celkového počtu 14.325, ktoré boli predmetom skúmania v uvedených rokoch. 

Podľa jednotlivých sektorov spôsobila najväčšie škody energetika (67 %), ďalej výrobné procesy (17 %), spaľovanie pri výrobe (12 %) a v menšej miere aj poľnohospodárstvo (2 %) a nakladanie s odpadmi (1,6 %).

Umiestnenie 147 zariadení, ktoré prispeli 50 % k celkovým odhadovaným škodám v rokoch 2008 až 2012

Zdroj: EEA

Autori štúdie vypočítali hospodárske škody nielen na základe hlavných znečisťovateľov ovzdušia, ktoré vznikajú spaľovaním v uhoľných a plynových elektrárňach, ale tiež emisií z dopravy. Súčasťou sú aj odhadované náklady v dôsledku potreby nemocničnej starostlivosti, predčasných úmrtí, práceneschopnosti, ale aj škody na budovách a strát v poľnohospodárstve v dôsledku znehodnotenia plodín, či znečistenia vody.

„Napriek tomu, že všetci máme úžitok z priemyslu a výroby elektriny, táto analýza je dôkazom, že technológie v elektrárňach si vynucujú skryté nálady na zdravie a životné prostredie. Priemysel je stále iba jednou častou z celého obrázku – dôležité je rozpoznať tiež ostatné segmenty, predovšetkým dopravu a poľnohospodárstvo, ktoré tiež prispievajú k nízkej kvalite ovzdušia,“ uviedol generálny riaditeľ EEA Hans Bruyninckx.

Spomedzi krajín sú najväčšími prispievateľmi do celkových nákladov na znečistenie ovzdušia Nemecko, Poľsko, Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko, kde sa nachádza najviac veľkých podnikov. Ak by sa brala na zreteľ  produktivita národných ekonomík, poradie krajín by sa zásadne zmenilo. Do popredia by sa tak dostali Bulharsko, Rumunsko, Estónsko alebo Poľsko.

Medzi top znečisťovateľmi aj elektráreň v Novákoch

Štúdia tiež identifikuje 30 priemyselných zariadení, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie v Európe. Z nich až 26 predstavujú elektrárne spaľujúce prevažne uhlie. Z troch desiatok vybraných zariadení sa nachádza až 8 v Nemecku, 6 v Poľsku, 4 v Rumunsku a po 3 v Bulharsku a  Veľkej Británii. Veľké škody na ovzduší spôsobujú aj 2 podniky v Grécku. Po jednom zástupcovi sú v rebríčku zastúpené Slovensko, Česko, Taliansko a Estónsko.

V prípade Slovenska je v prvej tridsiatke priemyselných znečisťovateľov zastúpená tepelná elektráreň Nováky. Medzi zariadeniami, ktoré boli predmetom skúmania, figuruje celkom 116 podnikov zo Slovenska. Sú nimi napríklad U.S. Steel Košice, spoločnosť CM European Power Slovakia, rafinéria Slovnaft, Tepláreň Košice, žiarska hlinikáreň Slovalco alebo Duslo Šaľa.

Správa súčasne upozorňuje, že škody spôsobené znečistením ovzdušia sa za posledných 5 rokov podarilo znížiť a to vďaka nižším priemyselným emisiám. Podľa EEA môže ísť o priamy dôsledok legislatívy, lepšej energetickej efektívnosti, ako aj hospodárskej recesie po roku 2008.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.