Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Firmám, ktoré rozširujú podmorskú ťažbu ropy, hrozia dodatočné náklady

Pobrežné krajiny využívajú zákony OSN a svoje podmorské ťažobné teritóriá posúvajú za pôvodnú hranicu 370 km od pobrežia, kde bola povolená ťažba. Umožňujú to nové technológie, ktoré uľahčujú podmorský výskum a ťažbu ropy a zemného plynu. Rozšírením hraníc však prichádza povinnosť platiť Medzinárodnej organizácii OSN pre morské dno (ISA) určité percento z budúcich príjmov. Tieto poplatky sa niektoré vlády snažia presunúť na ropné a ťažobné spoločnosti.

Príslušné ustanovenia Dohovoru OSN o morskom práve boli doteraz bezpredmetné, pretože oblasti za určitou hranicou a v istej hĺbke boli príliš vzdialené a ťažba by bola veľmi nákladná. Rozvoj technológií však otvoril nové možnosti ťažby vo všetkých svetových oceánoch. Dokazuje to fakt, že spoločnosť Transocean vlani pri pobreží Indie vyvŕtala rekordný 3174 m dlhý vrt. Preto sa pozornosť sústreďuje na interpretáciu príslušných ustanovení čl. 82 dohovoru.

Všetky oči sa teraz upierajú na kanadské podmorské územie, kde Statoil odhalil nové ropné polia. Statoil spolu s partnerom Husky Energy začal v novembri skúšobné vrty približne 500 km od pobrežia kanadského Newfoundlandu, ktorých cieľom je odhadnúť rozsah náleziska. Firma odhaduje rozsah jedného z troch ložísk na 300 až 600 miliónov barelov, druhé by malo disponovať 100 až 200 miliónmi barelov a tretie zatiaľ nebolo dostatočne preskúmané.

Ak sa ťažba rozbehne, Kanada a Statoil budú prvé subjekty, ktorých sa bude týkať čl. 82, a teda platby na účet ISA. Platby sa začínajú šiestym rokom ťažby a dosahujú 1 % príjmov, následne sa každý rok zvyšujú o 1 %, najviac však na 7 % počnúc 12. rokom ťažby. Za predpokladu, že Statoil vyťaží len 400 miliónov barelov, zásoby vydržia 15 rokov a po zohľadnení súčasných cien ropy zhruba 80 USD (64,33 eura) za barel, by ISA získala celkovo 1 miliardu USD.

(1 EUR = 1,2436 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.