Nemecko zatiaľ nepočíta s odstavením uhoľných elektrární
Nemecka vláda po havárii vo Fukušime rozhodla o predčasnom odstavení všetkých atómových elektrární v krajine. Jadrové zdroje by mali prestať dodávať elektrinu do sústavy v roku 2022. Ich výkon by mali nahradiť obnoviteľné zdroje.
Ekologické organizácie ale od Berlína žiadajú, aby odstavil aj uhoľné zdroje. Tie sú však v súčasnosti v Nemecku hlavným zdrojom elektriny, na výrobe sa podieľajú zo 45 percent.
Podľa ministerstva hospodárstva nie je odstavenie uhoľných elektrární realistické. „Pokiaľ veterné a solárne elektrárne nemôžu zaistiť nepretržitý dostatok prúdu, bude treba elektrinu z uhoľných a plynových elektrární,“ uvádza sa v materiáloch úradu. Bez konvenčných zdrojov by podľa ministerstva hrozili výpadky dodávok elektriny, čo by viedlo k odchodu priemyslu z Nemecka.
Rezort sa tiež obáva o pracovné miesta v sektore ťažby uhlia a z neho vyrobenej elektriny. Firmy aktívne v uhoľnom hospodárstve podľa ministerstva zamestnávajú asi 50 tisíc ľudí, väčšina z nich by pri odstavení uhoľných elektrární prišla o prácu, čo by vyvolalo silné sociálne napätie.
Nemecká vláda však počíta s ďalším postupným rozvíjaním OZE. Vlani vyrobili zhruba štvrtinu všetkej elektriny v Nemecku, v roku 2025 by mal ich podiel vzrásť na 40 – 45 % a o ďalších desať rokov neskôr na 55 – 60 %.
Energia.sk, ČTK