TYNDP 2014: Prioritou pre Slovensko ostáva posilnenie profilu s Maďarskom
Koncom decembra združenie ENTSO-E zverejní nový Desaťročný plán rozvoja sústavy (TYNDP) 2014. Jeho konečný návrh už odovzdalo európskej agentúre ACER. Balík TYNDP 2014 obsahuje aj aktualizované regionálne investičné plány, výhľad scenárov a predpoveď adekvátnosti medzi výrobou a dopytom v horizonte až do roku 2030 či výsledky verejnej konzultácie k návrhu, ktorá prebehla v lete tohto roku.
Najdôležitejšími slovenskými projektmi sú cezhraničné vedenia s Maďarskom, ktoré majú paneurópsky význam, obzvlášť vedenia 2×400 kV Gabčíkovo – Gonyü – Veľký Ďur a 2x400kV Rimavská Sobota – Sajóivánka. Oba projekty sa majú do prevádzky spustiť v druhej polovici roka 2018.
Ako sa uvádza v novom Regionálnom investičnom pláne pre kontinentálnu stredovýchodnú Európu, hlavným motorom ich realizácie je integrácia trhu v tomto regióne a časté preťažovanie profilu medzi Slovenskom a Maďarskom, zvládnutie neplánovaných fyzických tokov elektriny v regióne a posilnenie bezpečnosti prenosovej sústavy na oboch stranách, najmä počas výpadkov a údržby na iných prepojeniach medzi krajinami. Núteným zmierňovaním dopadov neplánovaných tokov operatívnymi opatreniami zo strany Slovenskej prenosovej elektrizačnej sústavy sa znižuje spoľahlivosť prenosového systému.
Analýza nákladov a prínosov
Na rozdiel od aktuálneho Desaťročného plánu rozvoja sústavy spred dvoch rokov, TYNDP 2014 skúma scenáre rozvoja európskych sústav v horizonte až do roku 2030, pričom sleduje 4 vízie v závislosti od integrácie trhu s elektrinou a podielu obnoviteľných zdrojov.
Zároveň prináša výsledky analýzy nákladov a prínosov (CBA) jednotlivých projektov na základe spoločnej metodológie. Celkové investičné náklady pre portfólio projektov paneurópskeho významu v regióne strednej a východnej Európy do roku 2030 sa pohybujú medzi 41,8 – 61,2 miliardy eur, z toho veľká väčšina v Nemecku, čo predstavuje značnú finančnú výzvu pre prevádzkovateľov sústav i investorov.
Podľa výsledkov CBA by prebiehajúce projekty cezhraničných vedení medzi Slovenskom a Maďarskom mali zvýšiť prenosovú kapacitu sústav do 1000 MW a len v zanedbateľnej miere budú prechádzať chránenými a urbánnymi oblasťami. V dokumentoch sa uvádzajú aj celkové výdavky na projekty, ktoré vychádzajú z cien použitých každým prevádzkovateľom prenosovej sústavy a hrubých odhadov napr. dĺžky vedení. V prípade oboch projektov prepojení s Maďarskom TYNDP 2014 a regionálny investičný plán hovoria o odhadovaných nákladoch pred zdanením vo výške 97 – 98 miliónov eur.
Projekty napredujú aj bez grantu
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) v rámci prvej grantovej výzvy Connecting Europe Facility Energy nezískala financie na projekt cezhraničného vedenia Rimavská Sobota – Sajóivánka.
„Áno, žiadosť SEPS o finančnú pomoc z nástroja CEF bola zamietnutá s odôvodnením, že udelenie grantu nemá stimulujúci efekt na realizáciu a ukončenie akcie, teda na vypracovanie územnotechnickej štúdie, ktorá bola predmetom grantu,“ vysvetlil vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.
Zároveň uistil, že to nemôže negatívne ovplyvniť vývoj projektu: „Realizácia projektu výstavby 2x400kV vedenie Rimavská Sobota – Sajoivánka v oblasti študijných prác napreduje podľa predpokladaného harmonogramu.“
Predmetnú územnotechnickú štúdiu tak SEPS uhradí z vlastných zdrojov.
Norbert Deák tiež dodal, že SEPS plánuje v budúcoročnej výzve CEF Energy žiadať o grant pre obidva svoje projekty spoločného záujmu (PCI) na inžinierske a projektové činnosti, ktoré sú nevyhnutné pre získanie územného rozhodnutia a následne stavebného povolenia.
Podpis zmlúv o výstavbe približne v júni 2015
Ohľadom pokroku v projektoch cezhraničných vedení Deák vysvetlil, že slovenský a maďarský prevádzkovatelia prenosových sústav sa v máji dohodli na miestach prechodu štátnej hranice pre oba projekty cezhraničných vedení, ktoré sú v aktuálnom európskom zozname PCI.
Následne bol pre oba projekty na strane SR začatý proces spracovania EIA (dokumentácie v rozsahu Zámer) pre potreby určenia rozsahu hodnotenia a získania záverečného stanoviska ministerstva životného prostredia. „V súčasnosti sa spracúva územnotechnická štúdia pre potreby zakreslenia koridoru novej trasy vedenia 2×400 kV Gabčíkovo – Gonyü – Veľký Ďur v úseku lokalita Veľký Meder po miesto prechodu štátnej hranice v oblasti obce Trávniky do územných plánov VÚC Trnavy a Nitry,“ uviedol hovorca SEPS.
Po spracovaní dokumentácie pre potreby procesu EIA pre projekt vedenia Rimavská Sobota – Sajóivánka sa vypracuje aj územnotechnická štúdia pre potreby zakreslenia koridoru trasy vedenia do územných plánov VÚC Banská Bystrica.
Realizáciu projektov spoločného záujmu má urýchliť získavanie povolení od jedinej autority, ktorým bude ministerstvo hospodárstva. Rezort v rámci pripravovanej novely zákona o energetike napríklad navrhuje, aby sa pri týchto líniových stavbách prechádzajúcich územiami veľkého počtu obcí predkladalo len stanovisko o súlade investičného zámeru s územným plánom kraja, nie jednotlivých obcí.
„Po spracovaní spomínaných štúdií by sa malo cca v júni 2015 pristúpiť k podpisu Zmluvy o výstavbe týchto vedení medzi SEPS a MAVIR, ZRt. Následne sa na oboch stranách (predpokladáme, že aj na strane MAVIR, ZRt.) začne proces získavania zákonom predpísaných povolení na výstavbu oboch vedení,“ doplnil Deák.
© energia.sk