Fico: Ceny plynu chceme znížiť vratkami. Ukrajine sa na dlh skladať nebudeme.
Predseda vlády Robert Fico v diskusnej relácii TA3 V Politike v nedeľu predstavil formu zníženia cien plynu, ktoré je jedným z balíčka sociálnych a ekonomických opatrení vlády. V júni pritom sľúbil znížiť ceny plynu pre domácnosti v priebehu nasledujúcich dvoch rokov o dvojciferné číslo.
Od začiatku budúceho roka by mal štát vracať peniaze za plyn špeciálnymi vratkami. „Podľa objemu spotrebného plynu budeme ľuďom dávať nejaké vratky, vracať naspäť peniaze,“ uviedol premiér. Opatrenie sa však nemá týkať takzvaných „bazenárov“, ale len rodinných domov a bytov, kde sa plyn používa na vykurovanie.
„Nie je žiaden dôvod na zvyšovanie cien plynu,“ skonštatoval Fico.
Vláda však podľa jeho slov čaká na rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Predseda ÚRSO na nedávnej konferencii SPNZ vyhlásil, že „existuje tu priestor na zníženie regulovaných cien pre rok 2015, a to aj napriek neštandardnej situácii na Ukrajine.“
Priestor podľa neho vytvára úprava dlhodobého kontraktu medzi Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) a ruským dodávateľom, spoločnosťou Gazprom Export, a tiež vývoj veľkoobchodných cien komodity na spotových trhoch.
Menej plynu, ale bez obáv
Premiér tiež v nedeľu potvrdil, že Slovensko stále prichádza z Ukrajiny asi o polovicu menší objem plynu než by mal. Vzhľadom na naplnené zásobníky plynu a pripravené reverzné tok, vláda nepociťuje žiadnu obavu.
Otázne by ale podľa neho bolo, keby Rusi v januári úplne vypli dodávky plynu. Na Slovensku by sa v tom prípade mohlo pristúpiť k regulačným opatreniam. Obmedzujúce opatrenia pri stave núdze upravuje napr. vyhláška ministerstva hospodárstva 2012/46 Z. z. a tiež núdzový plán ministerstva z mája 2013.
„Vydržíme, pokiaľ ide o bývanie, nemocnice, školy, ale vždy to má nejaký negatívny dopad na hospodársky rast,“ doplnil premiér.
Stress testy EÚ
Európska komisia vo štvrtok zverejnila výsledky modelových záťažových testov v plynárenstve. Tie potvrdili, že Slovensko je pripravené aj na výpadky v dĺžke 6 mesiacov.
Pri modelovaní sa pritom pracovalo s dvoma scenármi – kooperatívnym, ktorý predpokladá, že Ukrajina a Moldavsko sú stabilne zásobované z členských štátov prinajmenšom cez Slovensko v plnej kapacite, nekooperatívny scenár počítal s exportom na úrovni 50 % kapacity.
Hypotetická 2-týždňová krutá zima ku koncu 6-mesačného prerušenia dodávok by určite zhoršila situáciu s bezpečnosťou dodávok. Pri kooperatívnom scenári by boli postihnuté viaceré krajiny strednej a západnej Európy, ako Rakúsko, ČR, (severné) Nemecko, Taliansko i Slovensko. Tieto výpadky by mali byť pod 10 %.
Solidarita s Ukrajinou obmedzená
Premiér Fico sa v relácii TA3 vyjadril aj k výsledkom piatkových rokovaní o dodávkach plynu medzi Ruskom a Ukrajinou. Strany síce predbežne súhlasili s hlavnými parametrami kontraktu, dohodli sa na harmonograme splácania dlhu i cene za dodávky v čase do konca marca 2015 vo výške 385 $/1000 m3. Vedúci predstavitelia ale zároveň upozornili, že Kyjev bude zrejme pri platbách potrebovať medzinárodnú finančnú pomoc, keďže Naftogaz nemá dosť finančných prostriedkov
Ukrajina ale podľa slovenského premiéra nemôže očakávať, že sa jej niekto vyzbiera na dlh, ktorý má voči Rusku za predchádzajúce dodávky plynu. Slovensko preukázalo solidaritu s Ukrajinou rýchlou realizáciou reverzného toku.
„Je možnosť pomôcť vo forme pôžičky alebo niečoho iného. Ale ak si niekto myslí, že tým, že sa hlási k Európskej únii, zrazu chce byť jej členom, že EÚ za neho bude riešiť všetky problémy, tak je na veľkom omyle. Neviem si predstaviť, že by sme sa mali na niečo skladať, to určite nie,“ zdôraznil Fico.
Táto téma by mala byť aj súčasťou rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel, ktorá v pondelok pricestuje na návštevu Slovenska.
Energia.sk, TASR