V Nemecku sa po prvý raz zníži „zelená prirážka“ na elektrinu
Dôvodom je tohtoročný nárast výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov v Nemecku. Úrady preto včera (15.októbra) rozhodli, že v roku 2015 klesne „zelená prirážka“ zo súčasných 6,24 eurocentov za kilowatthodinu na 6,17 eurocentov. Poplatok platia tamojší spotrebitelia v rámci koncovej ceny elektriny.
Znížiť prirážku bolo možné na základe toho, že do účelového fondu, z ktorého sa vypláca podpora prevádzkovateľom fotovoltaických, veterných alebo bioplynových staníc, sa vyzbieralo viac peňazí, než bolo potrebné.
Vlani v septembri mal fond schodok 2,3 miliardy eur. Zlepšenie hospodárenia podľa analytikov do istej miery súvisí s tohtoročným oživením nemeckej ekonomiky, ktoré prispelo k väčšej spotrebe elektriny a tým aj k väčším odvodom „zelenej prirážky“.
Faktom ale je, že pre domácnosti bude mať zníženie poplatku len minimálny význam. Ako upozorňuje tamojší server Focus Online, pri priemernej ročnej spotrebe štvorčlennej domácnosti v Nemecku, ktorá predstavuje 3.500 kilowatthodín, dosiahne ročná úspora 2,45 eur.
Koncová cena elektriny v Nemecku ale v budúcom roku po dlhých rokoch nezdražie. Spotrebitelia sa museli zmieriť s každoročným zvyšovaním svojich účtov za elektrinu od zavedenia poplatku v roku 2000. Len v aktuálnom roku vzrástla „zelená prirážka“ o pätinu a v súčasnosti predstavuje približne 18 % koncovej ceny elektriny.
Verejná mienka na strane OZE
Občania Nemecka dlhodobo podporujú energiu z obnoviteľných zdrojov. Ako ukázal aktuálny prieskum spoločnosti TNS Emnis, nemeckí spotrebitelia sa „zelenej“ prirážke nebránia. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 55 % Nemcov považuje výšku príspevku za primeranú, podľa 4 % opýtaných je dokonca príliš nízka.
Ochota priplatiť si za elektrinu súvisí podľa prieskumu so všeobecnou podporou obnoviteľných zdrojov v Nemecku. Ich ďalšie budovanie považuje za dôležité až 92 % Nemcov. Tri štvrtiny opýtaných si myslí, že obnoviteľné zdroje pomôžu zabezpečiť bezpečnejšiu budúcnosť pre ďalšie generácie. Dve tretiny Nemcov verí, že rozvoj OZE povedie k zníženiu dovozu energetických surovín z politicky nestabilných krajín.
Príspevok na OZE v praxi dorovnáva rozdiel medzi veľkoobchodnou cenou elektriny a pevne stanovenými výkupnými cenami. Tie majú producenti „zelenej elektriny“ garantované na 20 rokov dopredu. Z výnimiek na ekologickú prirážku ale v súčasnosti profituje okolo 2-tisíc priemyselných firiem. Časť podnikov je zvýhodnená, niektoré neplatia tento poplatok vôbec. Spolková vláda tvrdí, že tak robí kvôli ochrane zamestnanosti.
Úľavy v konečnom súčte znamenajú, že priemyselníci zaplatia v tomto roku zelenú daň v celkovej hodnote 5,1 mld. dolárov, zatiaľ čo najväčšia ťarcha padne na domácnosti, ktorých ročný príspevok na zelenú energiu presiahne 8 mld. dolárov. Priemerná štvorčlenná nemecká domácnosť zaplatí na podporu „zelenej elektriny“ približne 250 eur za rok.
Podiel „zelený zdrojov“ sa zvyšuje
Transformácia nemeckej energetiky známa ako Energiewende má silnú podporu naprieč takmer celým politickým spektrom. Súčasťou federálneho plánu je postupné vyraďovanie jadrových elektrární z prevádzky, ktoré majú nahradiť obnoviteľné zdroje energie. Jadrové zdroje by mali prestať dodávať elektrinu do siete najneskôr v roku 2022.
OZE aktuálne tvoria zhruba štvrtinu energetického mixu Nemecka. Ich podiel by podľa vládnych plánov mal do roku 2025 vzrásť na 40 až 45%.
(c) energia.sk (s využitím informácií ČTK)
Tento text sa publikuje v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung.