Európsku energetickú úniu by mal budovať Maroš Šefčovič
Po tom čo europoslanci odmietli schváliť nominantku na post podpredsedníčky Európskej komisie zodpovednej za energetickú úniu Slovinku Alenku Bratušek, sa nominantom pre túto pozíciu stal Slovák Maroš Šefčovič. Ten bol dosiaľ nominovaný na post komisára pre dopravu a vesmírnu politiku.
„Som si plne vedomý dôležitých výziev, ktoré sú pred nami v tejto kľúčovej oblasti politiky,“ reagoval Šefčovič na pridelenie nového portfólia. „Znižovanie energetickej efektívnosti, zaistenie konektivity a znižovanie emisií je významné pre povzbudenie konkurencieschopnosti EÚ.“
Energetická únia je jednou z 10 priorít novej Komisie pod vedením Jean Claude Junckera. „Potrebujeme diverzifikovať naše zdroje energie a znížiť vysokú mieru energetickej závislosti viacerých členských štátov,“ uviedol Juncker v usmerneniach pre budúcu Komisiu.
„Chcel by som, aby európsky trh s energiou zostal otvorený pre našich susedov. Ak však cena energie dovážanej z Východu bude príliš vysoká či už z obchodného alebo politického hľadiska, Európa by mala byť schopná veľmi rýchlo sa preorientovať na iné zdroje dodávok. Ak to bude potrebné, musíme byť schopní presmerovať toky energie,“ zdôraznil na pozadí aktuálnych geopolitických udalostí a vzťahov s Ruskom.
Okrem iného je jeho cieľom, „aby sa európska energetická únia stala celosvetovou jednotkou v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov“. Plánuje tiež „výrazne zvýšiť energetickú efektívnosť“ nad rámec cieľa do roku 2020, pričom dodal, že je „zástancom myšlienky stanovenia ambiciózneho a záväzného cieľa, ktorý by nadväzoval na súčasné smerovanie v oblasti energetickej efektívnosti“.
Juncker zaslal Šefčovičovi dokument, v ktorom mu vysvetlil, čo od neho očakáva ako člena Komisie a tiež špecifické ciele, za ktoré bude zodpovedný.
„Určite by to bolo pre európske krajiny výhodné vzhľadom na to, že ako najväčší odberateľ by sme mohli nástojiť na najlepšej cene,“ uviedol v máji Maroš Šefčovič ohľadom možnosti spoločného nákupu plynu. Zároveň dodal, že podobné snahy nepovažuje za jednoducho uskutočniteľné:“Je to však otázka pre budúcnosť, a to z toho dôvodu, že medzi jednotlivými odberateľmi a Gazpromom sú podpísané dlhodobé kontrakty.“
Povýšenie
Podpredseda EK pre Energetickú úniu má riadiť a koordinovať prácu komisárov pre oblasť klímy a energetiky; dopravu a vesmír; vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky; životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo; regionálnu politiku; poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka; a výskum, vedu a inovácie.
Šefčovič má päťročné skúsenosti vo funkcii podpredsedu EK a počas vypočúvania (híringu) pred poslancami Európskeho parlamentu patril medzi najlepšie pripravených kandidátov.
Podľa viacerých analytikov je preto prirodzenou voľbou na jedno z podpredsedníckych miest. Slovinská náhradníčka Violeta Bulc je naopak nováčik v politike a nemá predpoklady na takú významnú funkciu v exekutíve EÚ. Bola nominovaná na post komisárky pre dopravu
Zdroje z Európskeho parlamentu dnes naznačili, že Juncker sa dohodol s dvoma najsilnejšími skupinami v europarlamente, ľudovými demokratmi (EĽS) a socialistami a demokratmi (S&D), že Slovinka by mohla získať rezort dopravy a Šefčovič by sa posunul na podpredsednícky post.
Oficiálne oznámenie pridelených portfólií by malo prebehnúť ešte dnes popoludní.
Je jasné, že predseda Juncker bude musieť pôvodne navrhnuté portfóliá premiešať. Europoslanci totiž síce akceptovali nominanta z Maďarska Tibora Navracsicsa, ale nie pre pôvodne pridelený rezort, ktorý obsahoval aj oblasť občianstva.
Maroš Šefčovič aj Violeta Bulc budú musieť absolvovať vypočutie v príslušných parlamentných výboroch.
Uskutočniť by sa mali už v pondelok 20. októbra. Ak pôjde všetko hladko, novú Komisiu ako celok by mohol europarlament schváliť podľa pôvodného plánu budúcu stredu a pracovať by mohla začať od 1. novembra.
Energia.sk, TASR, ČTK