Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Rokovania o predaji podielu v Slovenských elektrárňach stále pokračujú

Podľa agentúry Reuters dnes výkonný riaditeľ Enelu Francesco Starace v talianskom parlamente uviedol, že záväzné ponuky na odkúpenie podielu očakáva do konca novembra.

Generálny riaditeľ  a predseda predstavenstva ČEZu Daniel Beneš uviedol, že skupina rokuje so slovenskou vládou ako minoritným akcionárom v Slovenských elektrárňach (SE) o potenciálnych rizikách vyplývajúcich z výstavby nových blokov atómovej elektrárne Mochovce a tiež o potenciálnej budúcej vlastníckej štruktúre.

Termín dokončenie dostavby 3. a 4. bloku sa predlžuje a rozpočet projektu navyšuje. Generálny riaditeľ Luca D´Agnese minulý týždeň počas návštevy staveniska pre médiá uviedol, že aktuálna fyzická dokončenosť 3. bloku dosahuje 80 % a jeho komerčné spustenie očakáva v 3. štvrťroku 2016. Štvrtý blok je podľa neho dokončený na takmer 60 % a elektrinu by mal začať vyrábať v roku 2017. V pôvodnom harmonograme sa počítala s tým, že 3. a 4. blok budú hotové v rokoch 2012, resp.  2013. D´Agnese nešpecifikoval konkrétnu sumu navýšenia rozpočtu dostavby, o ktorom akcionári rokujú. O rozpočte majú hlasovať v piatok 17. októbra na valnom zhromaždení.

Viac informácií o záveroch auditu ohľadom dostavby nových blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach sa chceli dozvedieť aj členovia parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti na včerajšej schôdzi avšak neúspešne.

ČEZ podľa Bloombergu neplánuje podať ponuku, kým jeho odborníci neurobia dôkladnú analýzu a nerozhodnú o skutočnom stave projektu.

„Nemyslím si, že by bolo rozumné pre ČEZ kúpiť celý podiel Enelu v Slovenských elektrárňach,“ citoval Beneša Bloomberg. „Nevidím to ako úplne pravdepodobný scenár.“

V rámci diskusií o postupe slovenskej vlády sa tiež zvažuje možné navýšenie akcií len o 17 %, aby získal väčšinový podiel v SE, aj vznik štátneho energetického holdingu, ktorý by združoval podiely štátu v rôznych energetických spoločnostiach.

Pochyby o výhodnosti odkúpenia akcií vyjadril Beneš už koncom septembra. Šéf ČEZu si taktiež nevie predstaviť, že by talianska firma bola schopná predať svoj podiel do konca tohto roka.

Do predaja stále vstupuje aj otázka doplatku z čias privatizácie SE vo výške 200 miliónov eur, na doriešení ktorého ministerstvo hospodárstva trvá pred uskutočnením predaja akcií i kontrola Najvyššieho kontrolného úradu.

Ruská technológia, geopolitika, diverzifikácia

Vzhľadom na technológiu reaktorov by podľa Beneša dávalo z obchodného hľadiska zmysel, aby sa na projekte v Mochovciach podieľala ruská štátna spoločnosť Rosatom, keďže je v najlepšej pozícii pre vyhodnotenie rizík. Otvorenou otázkou ale zostáva či by ich účasť bola „politicky uskutočniteľná“ s ohľadom na zhoršujúce sa vzťahy medzi Ruskom a Európskou úniou.

„Materiálne by Rusi boli najväčšou pridanou hodnotou pre Mochovce,“ uviedol Beneš. „Ale slovenskí aj českí politici by sa museli dohodnúť a geopolitická situácia sa rýchlo mení,“ uzavrel.

Denník Česká pozice poukázalna to, že Rosatom by mohol prevziať úlohu hlavného dodávateľa dostavby, avšak ruskí experti nemusia mať o takúto pozíciu záujem kvôli príliš vysokému riziku. Ďalšou možnosťou by bol trojstranné partnerstvo – štát by navýšil svoj podiel z tretiny na viac než 50 % o druhú polovicu by sa podelili ČEZ (väčším dielom) a Rosatom.

Na druhej strane Európska komisia už vo svojom stanovisku k projektu dostavby Mochoviec z polovice júla 2008 zdôraznila dôležitosť diverzifikácie zdrojov dodávok v rámci zabezpečenia dodávok atómového paliva. Tento aspekt opätovne podčiarkla v máji tohto roku v Európskej stratégii energetickej bezpečnosti, o ktorej rokovali najvyšší predstavitelia členských štátov EÚ na júnovom summite.

V stratégii sa uvádza, že osobitná pozornosť sa má venovať investíciám do nových jadrových zariadení, ktoré sa majú vybudovať v EÚ pomocou technológie nepochádzajúcej z EÚ, aby sa zabezpečilo, že nebudú v súvislosti s dodávkou jadrového paliva závisieť iba od Ruska. Možnosť diverzifikácie dodávky paliva musí byť podmienkou pre akékoľvek nové investície, ktorú musí zabezpečiť Zásobovacia agentúra Euratomu. V rámci posudzovania nových jadrových investičných projektov a v návrhu nových dohôd alebo zmlúv s tretími krajinami bude Komisia systematicky zohľadňovať diverzifikáciu dodávok palív.

Bulharsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko sú v súčasnosti 100 % závislé na ruskom palive od spoločnosti TVEL, ktorá je súčasťou skupiny Rosatom. Komisia kritizovala ruský prístup integrovaných balíkov pre investície v celom jadrovom reťazci, v rámci ktorého je konštrukcia reaktora spojená s dlhodobými dodávkami paliva.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.