Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. októbra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Defibrilátory od Slovenských elektrární už zachránia život aj na horách

Slovenské Elektrárne zabezpečili  v spolupráci s Asociáciou horských záchranárov a Horskou  záchrannou službou defibrilátory na záchranu života v prípade poruchy  srdcovej činnosti pre vysokohorské chaty

Spoločnosť  a Správa TANAP-u predstavili výsledky projektu monitorovania rodiny orla kriklavého Aničky –Arnolda v rámci snahy o udržanie biodiverzity vo Vysokých Tatrách

Projekty sú súčasťou dlhodobého programu spoločensky zodpovedného podnikania Energia pre krajinu

V spolupráci s TANAPom, Klubom Slovenských Turistov, Asociáciou horských záchranárov a Horskou záchrannou  službou predstavili predstavitelia Slovenských elektrární výsledky projektov na podporu biodiverzity a ekologizácie vysokohorských  chát, ktoré dlhodobo realizujú v rámci CSR programu Energia pre prírodu. V  rámci projektu Zachovania biodiverzity partneri doteraz vrátili do Tatier viac ako 1500 jedincov rôznych ohrozených zvieracích druhov.  Ekologizáciou vysokohorských chát  umožnili ušetriť tatranské ovzdušie od 15 ton CO2 ročne.

Defibrilátory

Horská záchranná služba ročne realizuje viac  ako 2000 zásahov, pričom rieši až 40 srdcových zlyhaní. V rámci prvej pomoci môžu defibrilačný výboj vykonať aj laici pomocou prístroja, ktorý sa označuje ako automatizovaný externý defibrilátor a je určený tak  k liečbe pacientov so srdcovou zástavou, ako aj k zaisteniu funkcie monitorovania srdcovej činnosti. Jeho obsluha je jednoduchá a bezpečná, keďže po zapnutí prístroj sám povedie záchrancu hlasovými inštrukciami. Po defibrilácii môže začať srdce opäť normálne pracovať. Slovenské elektrárne sa preto rozhodli zafinancovať nákup týchto prístrojov pre hlavné vysokohorské chaty, konkrétne:

Vysoké Tatry: Chata pri Zelenom plese; Téryho chata; Zbojnícka chata;; Chata pod Rysmi;

Západné Tatry:  Žiarska chata.

Jeden defibrilátor  odovzdali predstavitelia spoločnosti  konkrétne Záchrannej službe Východ z Gelnice.

Defibrilátor LIFEPAK 1000 je navrhnutý tak, aby ho mohol použiť prvý svedok udalosti – i osoba bez zdravotného vzdelania. Záchranari oceňujú jeho vlastnosti ako Prispôsobivosť, Intuitívne ovládanie jedným tlačidlom (druhé iba po výzve prístroja k výboju), senzor pohybu pacienta , výkon kedy dochádza k eskalácii energie až do 360,  ako aj odolnosť a dobu nabíjania – za menej ako 7 sekúnd (360 J za menej ako 12 sekúnd), prevádzkové teplotné rozhranie: od -20 do +60 C stupňov Batéria bez možnosti nabíjania umožňuje vydať až 425 výbojov.

Biodiverzita

Slovenské elektrárne v spolupráci s TANAPom pokračovali aj v roku 2014 v podpore programu podpory biodiverzity vo Vysokých Tatrách. Kľúčovým projektom bolo historicky prvé sledovanie cesty orla krikľavého Arnolda do zimoviska, jeho návrat a sformovanie rodinky na Slovensku.  Na stránkach energiaprekrajinu.sk a  www.spravatanap.sk   mohla verejnosť každodenne sledovať jeho polohu na ceste do zimoviska, ako aj cestu spať.

V rámci aktivít na podporu biodiverzity partneri spoločne pokračujú v záchrane najvzácnejších druhov živočíchov v Tatranskom národnom parku. Naďalej prebieha monitoring kamzíka, svišťa, dravcov a vzácnych šeliem v Tatrách.

V súlade so stratégiou  programu Energia pre prírodu, Slovenské elektrárne, a.s., pokračujú v realizácii tohto programu aj v nasledujúcom období a napĺňajú tak partnerstvo uzatvorené pri príležitosti Európskeho dňa národných parkov.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a. s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.