Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Daniel Beneš - ČEZ
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Daniel Beneš (generálny riaditeľ ČEZ) Foto: ČEZ
1. októbra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šéf ČEZu nevie či je kúpa akcií od Enelu dobrý obchod

Generálny riaditeľ skupiny ČEZ Daniel Beneš v utorkovom rozhovore pre Hospodářské noviny predstavil stratégiu, v rámci ktorej mieni koncern nakupovať a zároveň šetriť a prepúšťať.

Rast v podobe akvizícií plánuje len v Česku a najbližšom okolí. Po nedávnych negatívnych skúsenostiach na Balkáne spoločnosť nehodlá ísť do krajín, ktoré sú jej kultúrne vzdialené a majú iné pravidlá fungovania trhu.

Prostriedky na akvizície podľa Beneša skupina má, pomer dlhu k prevádzkovému zisku je 2,1. Okrem Slovenska zvažuje aj kúpu podielu v poľskej spoločnosti Energa, kde má vláda 51-percentný podiel.

Dobrý obchod?

Na otázku o akvizícii Slovenských elektrární uviedol: „Neviem, či je to dobrý obchod. Ešte to neviem povedať.“

„Elektrárne nie sú v ideálnom stave, nie je to jednoduchá transakcia,“ priznal Beneš a poukázal na potrebu dofinancovania dostavby Mochoviec. „Len tak kúpiť akcie Enel nie je ideálna cesta a nepovažujem ju pre ČEZ za pravdepodobnú.“

Priamo neodpovedal na otázku, aký veľký záujem má ČEZ o Slovenské elektrárne. Viac než na cene bude závisieť na zárukách aj zo strany slovenskej vlády ako minoritného akcionára „Riziká majú najskôr väčšiu hodnotu než je celá hodnota firmy.“ Pripustil, že cena elektrární by mohla byť až záporná.

Hlavným rizikom je podľa neho cena a dátum dostavby dvoch blokov Mochoviec a tiež prípadné predčasné odstavenie súčasných tepelných elektrární podľa regulačným tlakom EÚ. Za pozitíva naopak považuje prevádzku obdobných jadrových blokov, možnosť prepájať sústavy oboch krajín aj z hľadiska riadenia, zvýšenie stability československej siete po dostavbe Mochoviec a tiež významnú úlohu kaskády vodných elektrární na Váhu v oblasti podporných služieb.

Za všetkým hľadaj EÚ

V rámci rozsiahlej reštrukturalizácie chce skupina ČEZ dosiahnuť úspory 16 až 27 % v jednotlivých segmentoch, najviac na centrále. Prepustiť by mohla asi 6 % ľudí. Ako dôvod razantného šetrenia uviedol Beneš energetickú politiku EÚ a prístup členských krajín, ktoré si tvoria vlastné podmienky a dotačné programy: „Je to dosť depresívny príbeh…EÚ tu úplne zlyhala.“

Súčasný prebytok zdrojov na trhu ale podľa neho nevydrží. Ceny elektriny začnú po roku stúpať a tento trend sa zrýchli po roku 2020.

Beneš hovoril aj o avizovanom schválení schémy štátnej podpory pre britskú elektráreň Hinkley Point C zo strany Európskej komisie. Toto rozhodnutie je podľa neho nesporne celoeurópskym precedensom pre garancie cien elektriny z nových atómových blokov.

Schéma „contract for difference“ by sa mohla využiť pri výstavbe nového bloku v Temelíne. V apríli ČEZ zrušil tender na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne, pretože vláda odmietla poskytnúť výkupné ceny na elektrinu z týchto zdrojov.

„Kontrakt na fixnú výkupnú cenu, som sa snažil vysvetliť asi trom vládam… Jeden z argumentov bol, že nikdy neprejde, pretože sa jedná o verejnú podporu. Teraz to ale Brusel Britom schválil. Je vždy dobré, keď vám cestu vyšliape niekto veľký,“ uviedol

ČR by podľa Beneša obdobne ako Británia mohla argumentovať bezpečnosťou dodávok. Po roku 2020 už totiž nebude exportérom elektriny.

Komisia by mala definitívne odobrenie štátnej podpory pre Hinkley Point C oznámiť už čoskoro.

Energia.sk, TASR, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.