O Slovenské elektrárne bude bitka. Záujem má údajne aj EPH
Okruh záujemcov o získanie kontroly nad Slovenskými elektrárňami sa rozšíril o ďalšieho kandidáta z Česka. Podľa tamojšieho denníka Hospodářské noviny by mal predložiť ponuku aj Energetický a průmyslový holding (EPH).
Na žiadosť portálu energia.sk o stanovisko riaditeľ komunikácie a marketingu EPH Daniel Častvaj uviedol: „EPH sa nikdy nevyjadruje ku svojim investičným zámerom ani nekomentuje špekulácie v médiách.“
EPH na Slovensku pôsobí v rámci SPP a Stredoslovenskej energetiky, prevádzkuje fotovoltické zdroje v Strážskom a má väčšinový podiel aj v odpadovej bioplynovej stanici Bošany.
Predaj 66 % akcií Slovenských elektrární je súčasťou plánu Enelu, ktorá je v súčasnosti najviac zadlženou európskou energetickou spoločnosťou, predať majetok v hodnote 4,4 mld. eur. Firma tým chce znížiť svoj dlh na zhruba 37 miliárd eur.
Záujem o kúpu podielu v SE minulý týždeň potvrdila česká skupina ČEZ.
Podľa starších správ talianskych médií sa o akcie zaujíma tiež ruský koncern Rosatom a čínsky kolos CNNC. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg Enel po tlaku Európskej únie vylúčil z okruhu kandidátov ruské firmy. Enel tieto informácie dementoval s tým, že žiadneho uchádzača nevylučuje. Taliani tvrdia, že sú otvorení všetkým potenciálnym kandidátom. Proces predaja aktív chcú dokončiť do konca tohto roka, záujemcovia budú preto podľa zdroja českých novín svoje ponuky podávať ešte v priebehu septembra.
Slovenský premiér Robert Fico sa minulý týždeň vyjadril, že vstupu ČEZ-u do Slovenských elektrární by sa nebránil. „ČEZ je solídna firma,“ dodal.
Takmer 70 % akcií ČEZ-u drží Česká republika. Obe vlády udržiavajú blízke a nadštandardné vzťahy.
Na rozdiel od ČEZ-u nemá EPH skúsenosti v jadrovej energetike, ktorá je hlavnou výrobnou aktivitou Slovenských elektrární. Dostavba Mochoviec je navyše prioritou slovenskej vlády.
O posilnení svojej pozície však môže uvažovať aj samotná vláda. Štát ako menšinový akcionár má predkupné právo na 66 % akcií Slovenských elektrární. Odkúpenie podielu štátom ale podľa názoru vlády zostáva iba krajnou možnosťou v prípade, že by to bolo pre štát výhodné.
Enel ovládol slovenského výrobcu elektriny v roku 2006, keď v súťaži o dvojtretinový podiel akcií podniku zvíťazil práve pred spoločnosťou ČEZ a ruským podnikom RAO UES. Za kontrolný podiel v Slovenských elektrárňach v tom čase Taliani zaplatili 840 miliónov eur. Zostávajúcich 34 % akcií tak dnes kontroluje štát.
Otázna je súčasná hodnota Slovenských elektrární. Podľa talianskeho denníka Milano Finanza sa pohybuje od 3 do 4,5 miliardy eur. Americký Wall Street Journal hovorí o cene okolo 2 miliárd eur. Analytici zo Slovenska sú opatrnejší a tvrdia, že kvôli nedokončeným novým blokom v Mochovciach je ich hodnota minimálna. Prípadný obchod by napriek tomu mohol byť v aktuálnom roku jednou z najväčších transakcií v energetickom sektore.
© energia.sk