Najúčinnejšia čiernouhoľná elektráreň v Nemecku takmer nevyrába
Elektráreň má pri výrobe elektriny výkon 912 megawattov. Okrem toho môže zaistiť dodatočný tepelný výkon 220 MW, ktorý by slúžil na diaľkové vykurovanie Karlsruhe. Elektráreň má ale problém s umiestnením vyrobenej elektriny na trh, a preto je v prevádzke len výnimočne.
Dotované slnečné a veterné elektrárne totiž znížili cenu elektriny na burze a náklady na výrobu elektriny z uhlia sú vyššie než táto cena.
Vedenie elektrárne sa preto snaží zaistiť, aby nemecká vláda zaradila Rheinhafen medzi zariadenia, ktoré budú zabezpečovať tzv. kapacitný trh s elektrinou. V takom prípade by elektráreň čerpala dotácie na to, aby bola pripravená dodávať elektrinu v okamžiku, kedy výrazne klesne produkcia z obnoviteľných zdrojov.
Problematická situácia elektrárne sa premieta aj do atmosféry medzi zamestnancami. „Pre zamestnancov je to ťažké. Samozrejme sa pýtajú, či budeme musieť rušiť pracovné miesta,“ povedal denníku Die Welt riaditeľ elektrárne Joachim Manns.
„Aby sme boli stále pripravení vyrábať elektrinu, musia sa stále udržiavať v prevádzke pumpy, meniť olej a robiť údržba zariadení. Je ale stále ťažšie zamestnancov k tomu motivovať, keď vidia, že prakticky žiaden prúd nevyrábame,“ podotkol.
Neistá zostáva aj budúcnosť elektrárne. Ekologické združenia vyzývajú vládu k tomu, aby po odklone od jadrovej energetiky začala obmedzovať aj výrobu elektriny z uhlia. Organizácia Bund minulý týždeň odporučila kabinetu, aby po roku 2020 začal ukončovať prevádzku starých hnedouhoľných aj čiernouhoľných elektrární. Po roku 2030 by podľa Bundu mala odstávka zasiahnuť i najúčinnejšie elektrárne, medzi ktoré patrí aj Rheinhafen. Nie je jasné, či sa pôvodná investícia do elektrárne môže v tak krátkej dobe vôbec vráti.
Energia.sk, ČTK