Podiel na tom, že JE Paks dostavajú Rusi, má ruská tajná služba
Na uzavretí „jadrového obchodu storočia“ s ruským Rosatomom majú podiel agenti ruských tajných služieb, ktorí pôsobia vo Francúzsku. Z francúzskych zdrojov sa tí totiž podľa NO dozvedeli, že francúzska spoločnosť Areva už predložila maďarskej vláde tajný návrh na rozšírenie elektrárne.
Nečakaná januárová moskovská návšteva Viktora Orbána mohla byť podľa Népszabadságu následkom uvedených skutočností, pričom tento zvláštny príbeh bol sprevádzaný zrušením medzinárodného tendra a utajením štúdie vplyvov rozšírenia elektrárne aj pred maďarským parlamentom.
Zdroje pre denník uviedli, že francúzska spoločnosť sa s elektrárňou v Paksi začala spájať po tom, čo v čase prvej Orbánovej vlády vedenie elektrárne a maďarská vláda rozhodla, že odstránením nánosov z kaziet ruského jadrového paliva poveria francúzsko-nemeckú spoločnosť Framatome ANP, ktorá je súčasťou spoločnosti Areva.
Népszabadság pripomína, že v roku 2003 pri odstraňovaní nánosov, ktoré si vynútila ruská konštrukčná chyba, došlo k poruche reaktora v Paksi.
Ruská strana a dodnes fungujúca ruská loby francúzsku úlohu v „maďarskom jadrovom odvetví“ chápala ako útok a využila všetky prostriedky na jeho odvrátenie. Zdroje uviedli, že pri vyšetrovaní poruchy z roku 2003 parlamentným výborom sa objavilo množstvo záhadných momentov v prípravnom a povoľovacom procese čistenia paliva, ktoré mohli mať takmer fatálne následky.
Po tejto epizóde Framatome opustil Paks a nastúpila dcérska spoločnosť Rosatomu – spoločnosť Tvel. Vo vyštvaní Francúzov a povolaní Rusov späť mali kľúčovú úlohu generálny riaditeľ Paksu z obdobia rokov 2002 – 2005 István Kocsis a terajší vládny splnomocnenec pre rozšírenie elektrárne Attila Aszódi, ktorý po poruche v roku 2003 bol ministerským splnomocnencom pre odstránenie následkov poruchy. Oboch považujú za súčasť ruskej loby, píše Népszabadság.
Dohodu o spolupráci pri mierovom využití atómovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Medzivládnu dohodu o pôžičke 10 miliárd eur podpísali strany 1. apríla.
Copyright © TASR 2014