Dlh Enelu sa zvýšil, skupina reorganizuje svoju štruktúru
Talianska energetická skupina Enel, ktorá je väčšinovým vlastníkom Slovenských elektrární (SE), zaznamenala za 1. polrok 2014 príjmy vo výške viac ako 36 miliardy eur, čo predstavuje v porovnaní s prvým polrokom 2013 pokles o 8,1 %. Prevádzkový zisk (EBITDA) dosiahol úroveň takmer 7,9 miliardy eur, čím došlo k medziročného poklesu o 3,3 %.
Čistý zisk Enelu medziročne stúpol o 0,3 % na 1,685 miliardy eur. Oproti koncu minulého roku sa však zvýšil aj čistý finančný dlh skupiny o 8,5 % a prekročil úroveň 43 miliardy eur. Znižovanie dlhu pritom Enel uvádza ako hlavný dôvod prebiehajúceho predaja časti aktív vrátane 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach.
„Napriek stále nepriaznivej celkovej ekonomickej situácii, Enel v prvej polovici 2014 naďalej ťažil z dobre vyváženého portfólia z hľadiska geografického, technológií, regulovaných a neregulovaných aktivít,“ uviedol generálny a CEO Enelu Francesco Starace.
„Ďalšie kapacity obnoviteľných zdrojov uvedené do prevádzky, rovnako ako prebiehajúce riadiace opatrenia, ktoré boli uvedené s cieľom optimalizovať náklady a investície, nám umožnili čiastočne kompenzovať negatívne dopady na finančné výsledky. Tieto negatívne vplyvy boli pripísateľné novým regulačným opatreniam v Španielsku, ako aj nepriaznivému menovému efektu registrovanému najmä v Latinskej Amerike,“ dodal.
Pokiaľ ide o produkciu elektriny, čistá výroba v prvom polroku medziročne klesla o 0,3 % na 135,8 TWh. Pokles mimo domáceho talianskeho trhu dosiahol až 1,1 %. Enel uviedol, že tento pokles možno z veľkej časti pripísať poklesu objemu vyrobenej elektriny na Slovensku, a to z dôvodu nepriaznivých podmienok pre produkciu vo vodných elektrárňach.
Zmena štruktúry
„Reštrukturalizácia a reorganizácia skupiny, ktorá dnes začala, nám umožní urýchliť procesy zvyšujúce efektívnosť a novo zamerať naše investičné rozhodnutia, preto zvýšiť dostupnosť zdrojov na podporu rastu,“ komentoval včera Starace zmenu štruktúry skupiny.
Nová štruktúra sa zakladá na matici obchodných línií (infraštruktúra a siete; výroba; obchodovanie; obnoviteľná energia; spätný tok plynu) a zemepisných oblastí. Tie sa rozdelili na Taliansko, Pyrenejský polostrov (Ibéria), Latinskú Ameriku a Východnú Európu, ktorá bola pridelená šéfovi Slovenských elektrární Lucovi D’Agnesemu.
V regiónoch Latinskej Ameriky a Ibérii tiež predstavenstvo schválilo reorganizáciu činností. Agentúra Reuters informovala o tom, že Enel by mohol znížiť svoj podiel v dcérskej spoločnosti Endesa, v ktorej má cez 92 % akcií. Enel by mal od Endesy odkúpiť podiel 60,62 %, ktorý priamo či nepriamo vlastní Endesa v čílskej spoločnosti Enersis, čo materská spoločnosť na operácie v Latinskej Amerike.
„Ešte sme nerozhodli o tom, čo spravíme s Endesou po tejto operácii…Jednou z možností, ktorú máme, je ďalší predaj akcií Endesy,“ citovala agentúra Francesca Stareceho.
Ten zároveň potvrdil, že skupina sa bude snažiť predať svoje podiely na Slovensku a v Rumunsku, avšak nemieni predávať akcie v ruskej spoločnosti Enel OGK-5. „V tomto momente by nebolo múdre predávať aktíva v Rusku,“ uviedol Starace.
© energia.sk