Cena elektriny vo Veľkej Británii sa môže o 20 rokov zdvojnásobiť
Hoci súčasná cena komodity na burze v Británii sa pohybuje pod hranicou 50 libier za megawatthodinu (MWh), podľa National Grid by sa za istých okolností mohla v roku 2035 stúpnuť na viac než 100 libier za MWh. Operátor ale predpovedá viacero možných scenárov. Nárast veľkoobchodnej ceny sa môže pohybovať v rozpätí od 70 do 100 percent, píše ďalej The Guardian.
Rast veľkoobchodnej ceny elektriny je nezvratný
Od roku 2009 vzrástla cena elektriny na burze o pätinu. Podľa National Grid ide o dôsledok zatvorenia mnohých uhoľných elektrární, ako aj nesystémovej podpory veterných elektrární zo strany štátu. Do roku 2023 Británia zatvorí všetky uhoľné zdroje s výnimkou troch, ktoré budú spĺňať environmentálne limity, informoval Bloomberg.
„Obidva prognostické scenáre predpokladajú, že cena elektriny v nasledujúcich rokoch bude stúpať. Ide o dôsledok klesajúcich marží, keďže uhoľné elektrárne nevyhovujú pravidlám EÚ a musia sa zatvárať, rovnako tak mnohé paroplynové cykly sa museli v ostatnom období zakonzervovať,“ píše sa v dokumente prevádzkovateľa sústavy. „Cena elektriny po roku 2020 bude rásť, pretože náklady na nízkouhlíkovú výrobu elektriny sa budú stále viac premietať do ceny silovej elektriny.“
Operátor siete zároveň podotkol, že pri svojich odhadoch vychádzal z nákladov najnižšieho tzv. základného pásma (baseload) elektriny, nie špičkovej ceny elektriny v čase vysokého dopytu. Isté ale je, že najnovšie prognózy nepotešia domácnosti, ani energeticky náročný priemysel, ktorí už dnes hovoria o tvrdých dopadoch z rastúcich účtov za energie, informuje Guardian.
Environmentálne ciele vs. energetická bezpečnosť
Britský vládny kabinet sa tak aktuálne ocitol v náročnej situácii. Novým ministrom pre energetiku a klímu sa len včera (15.7.) stal Matthew Hancock. V novej funkcii musí vytvoriť stimuly pre investorov, aby sa nahradili „špinavé“ uhoľné zdroje a mnohé jadrové elektrárne na konci svojej životnosti, a to všetko v čase, keď sa Londýn usiluje o splnenie ambicióznych cieľov na zníženie emisií uhlíka.
Okrem toho, zásoby ropy a zemného plynu v Severnom mori sú stále menšie. Vládny kabinet sa preto rozhodol podporiť kontroverznú ťažbu bridlicového plynu. Podľa spoločnosti National Grid by za istých okolností mohla domáca ťažba z bridlíc od roku 2035 pokryť zhruba 40 % spotreby zemného plynu v krajine. Z tejto prognózy ale nie je zrejmé, do akej miery sa tento fakt odrazí v cenách energií.
Prevádzkovateľ britskej siete zároveň upozorňuje, že nedostatok investícií do domácej ťažby plynu by za 20 rokov mohol spôsobiť, že Británia bude až z 90 % závislá na dovoze energií zo zahraničia.
Získa systém garantovaných cien ekonomický zmysel?
Ak by sa predpovede spoločnosti National Grid stali skutočnosťou a cena veľkoobchodnej ceny elektriny by prekročila 100 libier, britský systém garantovaných cien pre nové jadrové bloky by získal svoje opodstatnenie. Vláda totiž vlani podpísala zmluvu s francúzskou energetickou skupinou EDF o výstavbe novej atómovej elektrárne Hinkley Point C v Somersete. Nový zdroj by mal pokryť zhruba 7 % britskej spotreby elektrickej energie. Celková investícia sa odhaduje na 16 mld. libier.
Od britskej vlády ale investor požaduje na stanovené obdobie garantovanú výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu, ktorá má ochrániť investíciu v súčasnom, podľa EDF značne zdeformovanom energetickom trhu. Tzv. „contract for difference“ znamená, že jedna zo strán, v prípade výstavby jadrového zdroja štát, garantuje investorovi stabilné príjmy na vopred dohodnutej úrovni.
V súčasnosti sa garantovaná cena pre projekt Hinkley Point C stanovila na úroveň 89,5 libier za megawatthodinu za predpokladu, že EDF postaví i ďalšiu plánovanú jadrovú elektráreň v lokalite Sizewell. Garantované ceny by podľa britskej vlády mali platiť 35 rokov od spustenia prevádzky každého z blokov, čo je viac než polovica ich predpokladaného životného cyklu.
So systémom výkupných cien však Británia nepočíta dlhodobo. Európska komisia v súčasnosti vyšetruje, či tzv. „contract for difference“ neporušuje pravidlá hospodárskej súťaže platné v EÚ.
© energia.sk