Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júna 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

EÚ: Energetickú bezpečnosť posilní aj budovanie infraštruktúry

Energetická bezpečnosť sa v Európskej únii dostala do popredia v súvislosti s ukrajinskou krízou a súvisiacim rýchlym zhoršením vzťahov medzi EÚ a Ruskom. Únia je od dovozov energetických surovín v zásade závislá a pre mnohé krajiny je kľúčovým dodávateľom práve Rusko.

Európska komisia nedávno ponúkla novú stratégiu energetickej bezpečnosti, poľský premiér Donald Tusk prišiel rovno s ideou Energetické únie. Jej budovanie spomína dnes zverejnený dokument „Strategická agenda únie v čase zmeny“. Podľa tohto textu by podobná Energetická únia mala pre štáty EÚ-28 zabezpečiť dostupnú, bezpečnú a udržateľnú energiu.

To sú však strategické úvahy pre nasledujúcich päť rokov. Lídri na summite riešili, čo je potrebné urobiť, aby EÚ v prípade krízy vydržala budúcu zimu. Práve v tejto súvislosti v záveroch summitu spomenuli dobudovanie infraštruktúry, ale tiež napríklad potrebu zhodnotenia rizík, ktoré by prinieslo prerušenie dodávok aj nutnosť tvorby dostatočných zásob.

S realizáciou česko-poľského projektu Stork 2 pred niekoľkými dňami súhlasil český Energetický regulačný úrad. Český premiér Bohuslav Sobotka v tejto súvislosti zdôraznil „nutnosť hľadania nových zdrojov financovania pre strategické projekty v rámci európskych rozpočtov“.

Medzi strednodobými a dlhodobými opatreniami na zvýšenie energetickej bezpečnosti piatkový summit pripomenul predovšetkým potrebu vyššej účinnosti, rozvoj domácej produkcie, ale aj dokončenie jednotného energetického trhu ešte tento rok, posilňovanie transparentnosti trhu s plynom či snahu v roku 2015 ukončiť izoláciu členských krajín od spoločných elektrických sietí či plynovodov.

V júli by mala Európska komisia oznámiť, ako by zvyšovanie energetickej účinnosti mohlo pomôcť plniť ciele znižovania emisií skleníkových plynov. O ich záväzné výške chcú mať krajiny Európskej únie jasno najneskôr v októbri.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.