Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júna 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecko chce vo výrobe elektriny spolupracovať so zahraničím

Nemecko začalo s rozsiahlou výstavbou obnoviteľných zdrojov energie v rámci svojho projektu transformácie energetiky. Ten počíta s odstavením všetkých jadrových elektrární v krajine do roku 2022 a s postupným útlmom uhoľných elektrární, ktorých výkon by obnoviteľné zdroje mali nahradiť. Pri solárnych a veterných elektrárňach, ktoré vyrábajú väčšinu „zelenej elektriny“ v Nemecku, ale výkon kolíše v závislosti od poveternostných podmienok a pre stabilitu dodávok je potrebné ho vyrovnávať inými zdrojmi.

Nemecko dlhodobo predpokladalo, že kolísavú výrobu obnoviteľných zdrojov budú vyvažovať paroplynové elektrárne, v ktorých je technicky relatívne ľahké rýchlo regulovať výkon. V súvislosti s politickým napätím medzi Ruskom a Ukrajinou sa ale objavili špekulácie o tom, ako spoľahlivé budú z dlhodobého hľadiska dodávky ruského plynu do Európy. Na nemeckom trhu tvorí ruský plyn zhruba tretinu všetkých dodávok tejto suroviny.

V súčasnosti  nemecká vláda podľa Der Spiegel presadzuje získanie vyvažujúcich kapacít pre vlastnú energetickú sieť v zahraničí. Spolieha sa  predovšetkým na rakúske prečerpávacie elektrárne, v ktorých by bolo možné uložiť energiu z nemeckých obnoviteľných zdrojov v dobe, keď sa jej vyrába nadbytok, a znova ju využiť pri prepade výroby. Podobne by chcelo Nemecko neskôr spolupracovať aj s Nórskom. Celkom by podľa predstavy ministerstva hospodárstva mal Berlín využívať 18 GW zahraničnej kapacity.

Ministerstvo vo svojich predpokladoch počíta tiež s ďalším zvyšovaním výroby OZE v Nemecku. Tá by postupne mala začať vytláčať z trhu hnedouhoľné elektrárne. Ministerstvo to chce podľa Der Spiegel zabezpečiť zákonom, podľa ktorého bude možné prevádzkovať iba tie elektrárne na fosílne palivá, pri ktorých je možné flexibilne meniť výkon.

V súčasnosti majú OZE podiel 25 % na celkovej výrobe elektriny v Nemecku. V roku 2025 by sa mal pohybovať medzi 40 až 45 %. Dominantným energetickým zdrojom v Nemecku zostáva aj naďalej uhlie, vlani sa uhoľné elektrárne podieľali na celkovej výrobe elektriny 45,5 percentami.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.