Ekologické energetické zdroje v ČR sa oplatia aj bez štátnych dotácií
Solárne a bioplynové technológie totiž v posledných rokoch tak zlacneli, že sa investorom začínajú vyplácať aj bez dotácií. V prípade slnečných parkov ide výlučne o malé inštalácie na strechách obytných domov, poľnohospodárskych a priemyselných objektov. Paradoxom je, že investori do zelených elektrární nielenže nečerpajú dotácie, ale dokonca rovnako ako všetci ostatní spotrebitelia elektriny platia v cene elektriny, ktorú odoberajú z rozvodnej siete, príspevok na podporu obnoviteľných zdrojov uvedených do prevádzky v minulosti.
Celkovo stojí podpora zelenej energetiky českých spotrebiteľov takmer 40 miliárd Kč (1,46 miliardy eur). Najväčšiu časť z nich, 25 miliárd Kč, ide na solárne parky. Zelené elektrárne, sprevádzkované v uplynulých rokoch, majú zo zákona zaručenú podporu 15 až 20 rokov. Napriek tomu sú viaceré z nich nerentabilné.
V najhoršej pozícii sú investori solárnych elektrární z roku 2010, ktorí nestihli na svoje kapacity získať licenciu do konca roka. Od začiatku roku 2011 totiž podpora slnečnej energetiky klesla z 12,125 Kč za kilowatthodinu na polovicu. Investori stavali za vysoké ceny, ktoré boli počas vrcholu solárneho boomu a na výšku podpory majú nastavené bankové úvery. Mnohí nie sú schopní splácať ich podľa pôvodných podmienok.
Navyše, koncom roku 2010 niektorí solárnici získali potvrdenia o prevádzkyschopnosti svojich kapacít podvodom. Prvé prípady už riešia súdy. Krajský súd v Brne tento mesiac uložil trom zo štyroch podvodníkov nepodmienečné tresty odňatia slobody v rozpätí štyroch až šiestich rokov. Okrem toho zrejme prídu aj o licencie.
Najvyššie štátne zastupiteľstvo podalo ďalších 21 žalôb na osoby, ktoré sa dopustili rovnakého porušenia zákonov.
Copyright © TASR 2014