Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Alstom súhlasí s ponukou GE na prevzatie energetickej divízie

Záverečný návrh nie je len v záujme Alstomu a jeho akcionárov, ale poskytuje tiež záruky v súvislosti s obavami, ktoré vyjadrila francúzska vláda, píše sa vo vyhlásení. O divízii mal záujem aj nemecký koncern Siemens a japonská Mitsubishi Heavy Industries (MHI).

Francúzska vláda ešte rokuje s firmou Bouygues o odkúpení jej pätinového podielu v Alstome, ktorý je pre dokončenie dohody dôležitý. Podľa zdrojov je však už dohoda na spadnutie a dokončiť by sa mala dnes. Podľa súčasnej trhovej kapitalizácie Alstomu je hodnota podielu 1,7 miliardy eur, Bouygues však kúpil podiel v roku 2006 za dva milióny eur, v jeho účtovníctve je hodnota podielu o 380 miliónov vyššia, než súčasná trhová. Firmy Bouygues, GE a Alstom sa k rokovaniam o predaji podielu odmietli vyjadriť, napísala agentúra Reuters.

GE okrem hotovosti ponúkol Alstomu tiež vytvorenie troch spoločných podnikov, a to pre oblasť rozvodných sietí, obnoviteľných zdrojov energie a pre biznis v jadrových technológiách. Obaja partneri by v nich mali rovnaký podiel. V spoločnom podniku pre jadrové technológie má mať navyše vláda možnosť veta. GE tiež súhlasil, že Alstomu predá svoju divíziu pre systémy železničnej signalizácie, aby tak podporil zvyšné aktivity francúzskeho podniku v oblasti dopravy. Americká firma tiež ponúkla záruky týkajúce sa pracovných miest a rozhodovacie štruktúry a sľúbila v najbližších troch rokoch vytvoriť vo Francúzsku 1.000 nových pracovných miest.

Francúzska vláda v piatok uviedla, že uprednostňuje ponuku od GE pred ponukou Siemensu a MHI a rozhodla sa, že vstúpi do aliancie s GE a kúpi pätinový podiel v Alstome, aby podporila prevzatie. Podpora vlády je pre dohodu veľmi dôležitá. Alstom je totiž vo Francúzsku považovaný za kľúčovú priemyselnú firmu a vláda by mohla prípadnú dohodu vetovať.

Agentúra Reuters tiež upozornila, že francúzsky prezident François Hollande v súčasnosti lobuje v USA za zníženie pokuty pre francúzsku banku BNP Paribas, ktorá jej hrozí za porušovanie amerických sankcií v rokoch 2002 až 2009. Verejne však problémy BNP Paribas a podporu ponuke GE nikto nespojil.

Francúzska vláda musela pred desiatimi rokmi Alstom zachraňovať pred bankrotom. Teraz firma potrebuje ďalšiu pomoc, pretože sa potýka s vysokými dlhmi, silnou konkurenciou a slabým dopytom.

Energetická divízia Alstomu vyrába turbíny pre uhoľné, plynové, veterné aj jadrové elektrárne a systémy na prenos elektrickej energie. Dopravná divízia Alstomu je známa hlavne svojimi rýchlovlakmi TGV. Alstom, ktorý v celom svete zamestnáva okolo 93.000 ľudí, je silne závislý od zákazok francúzskej elektrárenskej spoločnosti EDF a železničnej skupiny SNCF.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.