Skúška „štartu z tmy“ prebehla úspešne
V stredu (18.6.) spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) v spolupráci s Východoslovenskou distribučnou (VSD), Teplárňou Košice (TEKO), Slovenskými elektrárňami a DG Energy uskutočnila skúšku „štart z tmy“. Podporná služba takéhoto typu umožňuje obnoviť dodávky po úplnom alebo čiastočnom kolapse elektrizačnej prenosovej sústavy. Simulovanú postihnutú oblasť sa podarilo v krátkom čase a v zmysle časového plánu bezpečne uviesť do prevádzkového stavu. „Rozbeh zdroja poskytujúceho podpornú službu typu „štart z tmy“, vytvorenie určenej trasy a pripojenie všetkých spotrebičov vlastnej spotreby TEKO prebehlo úspešne podľa naplánovaného harmonogramu skúšok,“ uviedla SEPS.
Odberateľov na východe Slovenska testovanie neobmedzilo. Skúška prebehla v tzv. izolovanej trase, bez prerušenia distribúcie elektriny pre zákazníkov. V procese obnovenia beznapäťového stavu dôjde k vytvoreniu tzv. trasy podania napätia prostredníctvom vedení distribučnej sústavy. Realizuje sa manipuláciou spínacích prvkov na elektrických staniciach veľmi vysokého napätia (VVN), ďalej z elektrárne poskytujúcej podpornú službu „štart z tmy“, smerom do systémovej elektrárne, pre zabezpečenie jej vlastnej spotreby a jej nábeh. „Trasy pre zabezpečenie napätia viedli z prečerpávacej vodnej elektrárne (PVE) Ružín a dieselgenerátorov DG v Moldave do zariadení vlastnej spotreby TEKO,“ doplnila SEPS.
Počas skúšok sa nasimulovali maximálne možné nepriaznivé podmienky. „To znamená obnovenie distribúcie elektriny z beznapäťového stavu z vybranej elektrárne a zaťaženie konkrétneho odberateľa tak, aby boli preverené systémy centrálneho dispečerského riadenia, elektrických staníc, no najmä súčinnosť zainteresovaných subjektov v simulovanej krízovej situácii,“ uviedla hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.
Cieľom simulovanej skúšky tak bolo identifikovať nedostatky. Všetky možnosti na zlepšenie sa následne môžu premietnuť do plánu obnovy elektrizačnej sústavy, aby napríklad v prípade reálneho blackoutu boli dopady na sústavu čo najmenšie. „Poznatky z takejto skúšky poslúžia nielen pre potreby pracovníkov prevádzky a dispečingu prevádzkovateľa prenosovej sústavy, ale aj pre manipulantov a dispečingy všetkých dotknutých strán – zariadenia poskytujúceho napätie, prevádzkovateľa distribučnej sústavy a systémovej elektrárne, ktorá v prípade potreby bude štartovať výrobu elektriny z beznapäťového stavu,“ konštatuje SEPS.
Posledná skúška typu „štart z tmy“ na Slovensku sa uskutočnila v roku 1997. „Jednalo sa o nábeh systémovej elektrárne TEKO cez vedenia distribučnej sústavy napäťovej úrovne 110 kV z vodnej elektrárne Ružín, s následným podaním napätia do systémovej elektrárne Vojany. Takto vytvorená ostrovná prevádzka počas skúšky štartu z tmy pokrývala oblasť väčšiny územia juhovýchodného Slovenska,“ vysvetlil Slavomír Závacký z VSD.
Spoločnosť SEPS ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy dlhodobo upozorňuje na aktuálny stav na trhu s elektrinou, rozmach obnoviteľných zdrojov, ale aj nedostatočnú elektroenergetická infraštruktúra v niektorých krajinách Európy, v dôsledku ktorých býva naša elektrizačná sieť preťažovaná. SEPS preto venuje zvýšenú pozornosť plánom obrany a obnovy elektrizačnej sústavy. Od roku 2008 sa ich aktualizácia uskutočňuje v dvojročných intervaloch.
© energia.sk