ČEZ plánuje v najbližších dvoch rokoch úsporné opatrenia
Úspory pre jednotlivé segmenty podnikania a divízie ČEZ predstavujú vo Výrobe 14 percent, v Ťažbe 15 percent, sekcii Distribúcia a Zahraničie majú ušetriť 17 percent a divízii Predaj 19 percent. „Smerné čísla sú stanovené na úrovni celkových stálych prevádzkových nákladov, vrátane vnútroskupinových nákladov,“ uviedol hovorca.
Dodal, že vedenie firmy sa zhodlo na zadaní prípraviť prvú verziu rozpočtu podnikateľského plánu na roky 2015 a 2016. Základom bude optimalizácia investícií a výrazné obmedzenie stálych prevádzkových nákladov.
V plánoch na nadchádzajúce obdobie chce ČEZ zohľadniť fakt, že je európsky energetický trh v kríze. Veľkoobchodné ceny elektriny už veľa rokov klesajú, čo s celkovou neistotou regulácie energetiky v Európe vedie k poklesu dosahovaných a predovšetkým očakávaných ziskov firmy.
K úsporným opatreniam pristúpila väčšina európskych konkurentov, pripomenul Kříž. Spoločnosti E.ON, Verbund, RWE, Vattenfal a Enel vyhlásili úsporné programy v rozsahu okolo miliardy eur v priebehu dvoch rokov a sú nútené predávať aktíva a prepúšťať.
Majoritným akcionárom ČEZ je český štát, ktorý drží zhruba 70 percent akcií. Čistý zisk firmy sa vlani znížil o 12,3 percenta. Skupina ČEZ v Česku zamestnáva zhruba 20-tisíc ľudí.
Vedenie ČEZ nechce na dividendách vyplatiť akcionárom celý minuloročný zisk, ako v marci požadoval český minister financií Andrej Babiš. ČEZ navrhol dividendu 40 českých korún za akciu, takže čiastka navrhovaná k vyplateniu predstavuje 61 percent z konsolidovaného zisku po zdanení. Ak by návrh predstavenstva 27. júna schválilo valné zhromaždenie, štát by ako majoritný vlastník získal viac než 15 mld. českých korún.
ČTK, energia.sk