Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajky SR EÚ - tasr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlajky SR a EÚ
12. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na Slovensku absentuje debata o budúcnosti plynárenského trhu

Liberalizácia trhu s energiami a posilňovanie konkurencie je integrálnou súčasťou vytvárania európskeho trhu s elektrinou a plynom, ktorý by sa mal podľa dohody lídrov členských krajín EÚ z februára 2011 dokončiť do roku 2014. Pretrvávanie či dokonca posilňovanie cenovej regulácie na Slovensku v posledných rokoch však nezodpovedá liberalizačnému trendu, ktorý politika EÚ nastúpila už v 2. polovici 90. rokov.

Podľa poslednejsprávy monitorujúcej trh v roku 2012, ktorú vydala Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER), sa regulácia koncových cien uplatňovala až v 18 členských štátoch EÚ pri elektrine a v 15 štátoch pri plyne. V Únii jej tak podliehalo 49 % odberateľov z kategórie domácností. Okrem Slovenska sa ceny regulovali pre všetky domácnosti v Bulharsku, na Cypre, v Estónsku, Grécku, Litve, na Malte a v Rumunsku.

Podľa 3. energetického balíka by sa pritom koncové ceny mali určovať len na základe dopytu a ponuky a nemali by sa regulovať iné zložky než sieťové poplatky a dane. Európska komisia už v roku 2010 uviedla,že otvorené trhy s fungujúcou konkurenciou nemôžu dlhodobo koexistovať s regulovanými koncovými cenami energie.

ACER: Krajné riešenie

Alberto Pototschnig, riaditeľ ACER-u, v nedávnom rozhovore uviedol, že regulácia cien „by mala byť krajným riešením“ a zvykne sa obhajovať nedostatočnou maloobchodnou konkurenciou a ochranou zákazníka. „Ak je trh akceptovateľne konkurenčný, ale regulácia koncových cien pretrváva, súťaž na trhu sa môže znížiť alebo celkom potlačiť,“ dodal.

V rámci odporúčaní k európskemu semestru Európska komisia začiatkom júna už druhý rok po sebe odporučila Slovensku zintenzívniť úsilie o lepšie fungovanie trhu s energiou, najmä zvýšením transparentnosti regulačného rámca a preskúmaním faktorov spôsobujúcich, vysoké sieťové poplatky za elektrinu, najmä pre priemyselných odberateľov.

Cenová regulácia a netransparentné rozhodovacie procesy sú jednou z hlavných výtok energetických firiem smerom k Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Odvolávaním sa na ochranu zraniteľných odberateľov sa debata odvádza iným smerom, uviedol Henrich Krejčí zo spoločnosti SPP počas panelovej diskusie na konferencii ENERGOFÓRUM 2014 – PLYN. Dodal, že určité domácnosti je potrebné chrániť, ale nemalo by sa to robiť nástrojmi, ktoré deformujú trh.

„Príliš nízko nastavené regulované ceny vedú k tomu, že domácnosti nereflektujú signály, napríklad z EÚ, o potrebe opatrení v oblasti energetickej efektívnosti,“ uviedol Krejčí.

Sťažujeme sa neskoro

Slovenské energetické firmy zase podľa neho nie sú zvyknuté ani pripravené fungovať v rámci systému európskej regulácie a prípravy legislatívy: „Myslíme, že sa nás to netýka. Nadávame potom, keď sa to už schváli, ale nikto sa o návrh nezaujíma počas prípravy.“

Obdobný názor vyjadril aj Rastislav Hanulák z advokátskej kancelárie Capitol Legal Group.

„EÚ nie je žiaden abstraktný moloch, máme v nej hlas,“ zdôraznil s odkazom na nedostatočnú komunikáciu medzi zástupcami SR v Bruseli a domácimi odborníkmi. „EÚ nie je ten problém, problém sme my. Lebo nič nepovieme a ticho sedíme.“

Budúcnosť plynárenského trhu

K vytvoreniu liberalizovaného trhu je potrebný seriózny dizajn trhu, poznamenal Milan Sedláček zo spoločnosti eustream, podľa ktorého zatiaľ čo na Slovensku sa debata stále zameriava na cenovú reguláciu, inde v Európe sa venujú otázke seriózneho market designu, hubom, interkonektorom či likvidite veľkoobchodného trhu s plynom.

„Na Slovensku absentuje debata o budúcnosti plynárenského trhu,“ uviedol.

Podľa Hanuláka však „na trhu nemáme vyriešené elementárne veci, preto je zbytočné viesť akademické debaty o budúcnosti trhu. Auto treba vybaviť turbo motorom 3. generácie až potom, čo máme funkčné prepojenie medzi spojkou a prevodovkou“.

V súvislosti s európskou politikou a dokončením vnútorného trhu s energiami Sedláček upozornil na stanovenie nereálnych cieľov. Obáva sa, že „express sa rúti aj pod politickým tlakom, otázka je či správnym smerom.“

Odborná konferencia ENERGOFÓRUM 2014 – PLYN sa konala v dňoch 5.-6. júna 2014 vo Vyhniach. Zorganizovala ju spoločnosť sféra, a.s. pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Partnerom bola aj spoločnosť energy analytics.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.