Česká podpora zelenej elektriny nie je proti pravidlám súťaže EÚ
Podľa eurokomisára pre hospodársku súťaž Joaquína Almuniu schéma podpory pomáha Česku plniť ciele spojené s využívaním energie z obnoviteľných zdrojov. Dnešné rozhodnutie Komisie sa pritom týka len zariadení schválených po 1. januári 2013, teda od chvíle, kedy začala platiť nová zákonná úprava.
Český Energetický regulačný úrad (ERÚ) sa včera k stanovisku EK odmietol vyjadriť, pretože nepozná detaily rozhodnutia. Hovorca Jiří Chvojka však poznamenal, že úrad dlhodobo kritizoval podporu OZE a uvítal, že je ju podarilo zastaviť. Vyjadrenie Komisie nechce komentovať ani ministerstvo priemyslu a obchodu, ktoré o notifikáciu zákona Komisiu požiadalo.
Česko urobilo podľa Komisie niekoľko dodatočných opatrení, aby úpravu podpory zladilo s európskymi pravidlami. Okrem iného to bolo zavedenie mechanizmov, ktoré producentom energií z obnoviteľných zdrojov bránia získavať kompenzácie výrazne nad dodatočné náklady spojené práve s využívaním takýchto zdrojov.
Český systém podpory podľa Komisie využíva garantované výkupné ceny a „zelené bonusy“ pre elektrinu vyprodukovanú vodnými, veternými a solárnymi elektrárňami či za využitia biomasy, bioplynov alebo geotermálnych síl.
Komisia uviedla, že v minuloročnom rozpočte ČR sa na podporu vyčlenilo okolo 91 miliónov eur.
Česká fotovoltická priemyselná asociácia (CZEPHO) a Aliancia pre energetickú sebestačnosť správu EK vítajú. Súčasné ale varujú pred obsahom dodatkov, ku ktorým sa podľa vyjadrenia Komisie české úrady zaviazali. Môžu mať totiž dosah na verejnosť v podobe zmeny výberu poplatkov za OZE, ale tiež znamenať retroaktívny zásah do podpory obnoviteľných zdrojov, hoci len tých, ktoré sa pripojili po 1. januári 2013, ako je v správe Komisie jasne uvedené.
„Podpora investícií do šetrnej energetiky je kľúčovým prvkom v modernizácií českého energetického skanzenu, lebo pomáha znižovať spotrebu fosílnych zdrojov a posilňovať energetickú nezávislosť od importu zemného plynu z Ruska,“ uviedol Martin Sedlák z Aliancie pre energetickú sebestačnosť.
Súčasná právna úprava začala platiť vlani v januári a bola prijatá napriek vetu vtedajšieho prezidenta Václava Klausa. Zákon mal okrem iného za cieľ obmedziť podporu elektriny z OZE. Zároveň uvoľnil priestor novým solárnym zdrojom, avšak len tým malým, napojeným na samostatné objekty, a tiež medzi podporované zdroje energie zahrnul bioplyn. Zákon tiež umožňuje ERÚ zastaviť podporu obnoviteľných zdrojov, pokiaľ bude naplnený národný plán, ktorý predpokladá, že tieto zdroje v roku 2020 pokryjú 13,5 % celkovej spotreby energie v Českej republike.
ČTK, energia.sk