Zmení štátny SPP trh s plynom na Slovensku?
Miroslav Kulla (RWE Gas Slovensko)
„Ohlasované nezvyšovanie cien by malo odrážať trhovú realitu. Účelom každej firmy, ktorá podniká je dosahovanie zisku. Ak spoločnosť SPP nebude mať za cieľ dosiahnutie zisku, ale umelé udržovanie nízkych cien aj za cenu strát, vážne tým ohrozí hospodársku súťaž.
Na konkrétne kroky SPP a jeho správanie musíme počkať až do návrhu cenových rozhodnutí. Každý podnikateľský subjekt má povinnosť dodržiavať pravidlá hospodárskej súťaže. Zákon o ochrane hospodárskej súťaže definuje spôsoby obmedzovania súťaže, ktoré je zakázané. Zakázané je i zneužitie dominantného postavenia na trhu. Rovnako je i proti pravidlám definovaným EÚ a podlieha možnosti prešetrovania Komisiou.
Veríme, že štát, ktorý prijal princípy budovania spoločného európskeho trhu (okrem iného aj v oblasti energetiky) nepripustí ako vlastník dominantného dodávateľa plynu, aby tento dodávateľ plynu svoje postavenie zneužíval.“
Miroslav Kulla, konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko
Ján Pišta (SSE)
„Neočakávam žiadne zásadné zmeny na veľkoobchodnom trhu s plynom. Tiež nepredpokladám, že by sa táto zmena dotkla nejako dodávky veľkým priemyselným odberateľom. V prípade dodávky domácnostiam a malým podnikom pán premiér už naznačil, že štát ako vlastník nebude podávať žiadne „nezmyselné“ cenové návrhy, čo inými slovami môže znamenať, že tieto ceny zostanú nerentabilné, čo v konečnom dôsledku tiež nie je žiadna zmena.“
Ján Pišta, riaditeľ sekcie Nákup a manažment portfólia Stredoslovenskej energetiky (SSE)
Stanislav Kovalík (ČEZ Slovensko)
„Neprináleží nám komentovať zmeny vo vlastníckej štruktúre konkurentov. Zásadnejší vplyv na trh skôr vidíme najmä v nastavení cenovej a necenovej regulácie. To je do veľkej miery v rukách regulátora, ktorý svojim konaním demonštruje svoje nezávislé postavenie.
Pokiaľ ide o štruktúru trhu, bude zaujímavé sledovať konkurenčný boj o zákazníka aj medzi bývalými monopolnými dodávateľmi elektriny a plynu, v ktorých je väčšinovým vlastníkom štát. ČEZ má na Slovensku aj naďalej ambíciu ponúknuť všetkým zákazníkom lacnejšiu elektrinu a plyn vo férovom konkurenčnom prostredí.“
Stanislav Kovalík, riaditeľ segmentu retail spoločnosti ČEZ Slovensko
Roman Lipnička (Elgas)
„Podľa môjho názoru, trh so zemným plynom v tomto segmente už pred časom výraznejšie ovplyvnil regulačný úrad (ÚRSO), a to reguláciou cien plynu pre domácnosti.
Ako nástroj štátu tak ÚRSO zabezpečilo pre tento segment stabilné, nie však trhové ceny plynu. Samozrejme profituje z toho aj vládnuca strana, však ide o voličov. Toto rozhodnutie zároveň spôsobilo, že sa do tohto segmentu noví dodávatelia práve nehrnú. Vzhľadom na fungujúcu reguláciu, je potrebné za získaním zvyšného podielu v SPP hľadať niečo iné ako udržanie nízkych cien za plyn pre domácnosti.
Štát získal 100% podiel v obchode s plynom (len s komoditou), kde domácnosti vykazujú stratu a je otázne či zvyšný segment dokáže na túto stratu zarobiť. Výsledkom bude situácia, kedy budú firmy sponzorovať domácnosti alebo sa na tieto straty poskladáme my všetci z našich daní.
Distribúcia a preprava ako vysoko ziskový biznis bez konkurencie, je zjavne pre štát nezaujímavý. Ale tieto položky tiež tvoria koncovú cenu plynu, akurát nie sú pod kontrolou konkurencie, takže na tom profituje štát a zahraničný akcionár.
Preto je otázka, ako to ovplyvní trh trocha nesprávna. V tomto prípade ide o regulované a nie trhové prostredie. Takúto situáciu sme tu už mali a nie som presvedčený, že ide o tú najsprávnejšiu voľbu. Nepodporujú sa zraniteľné a slabšie vrstvy obyvateľov ale nízke ceny za plyn majú všetci (aj tí majetnejší) „voliči”.“
Roman Lipnička, obchodný riaditeľ Elgas
© energia.sk