ENERGOFÓRUM: Prioritou Eustreamu a EK je severo-južné prepojenie
„To znamená, že keby došlo k hocijakej eskalácii napätia, aby boli zabezpečené alternatívne cesty pre dodávky zemného plynu na Slovensko,“ poznamenal. Podľa neho vybudovaný reverzný tok z Českej republiky aj Rakúska umožňuje dopraviť zo západného smeru denne až 83 miliónov kubických metrov (m3) plynu, čo stačí pre účely Slovenska a môže slúžiť aj pre potreby Ukrajiny a regiónu strednej a východnej Európy.
Pre účely zásobovania regiónu v prípade krízového scenára je však podľa jeho slov kľúčové prepojenie Slovensko – Maďarsko, ktoré by malo byť v prevádzke od januára 2015. „Z dlhodobého hľadiska v regióne chýba prepojenie sever – juh. Preto je prioritou Eustreamu aj Európskej komisie práve tento koridor. V Poľsku bude vybudovaný terminál na skvapalnený zemný plyn a tento koridor by umožnil prepojenie krajín strednej Európy na tento zdroj plynu,“ dodal.
Pre túto úlohu má podľa neho nezastupiteľnú pozíciu prepoj Slovensko – Poľsko. Zároveň má veľký význam v spojitosti s budovaním prepojenia na Ukrajinu, nakoľko by tak Ukrajina získala prístup k ďalším zdrojom plynu. V tejto súvislosti už Eustream dokončil štúdiu uskutočniteľnosti koridoru Slovensko – Poľsko a bol zaradený medzi Projekty spoločného záujmu Európskej komisie. „Tento projekt má možnosť získať kofinancovanie z bruselských zdrojov. Eustream pripravuje podanie žiadosti na financovanie z európskych zdrojov, najmä berúc do úvahy, že tento projekt má nielen slovenský, ale aj regionálny význam,“ uviedol.
Naopak, prípadné vybudovanie plynovodu South Stream by z hľadiska bezpečnosti dodávok nepredstavovalo pre región žiadny zásadný prínos. „Skôr zvýrazňuje závislosť regiónu na ruskom plyne, pričom pre zvýšenie bezpečnosti dodávok je pre Eustream prioritou spomínaný koridor sever – juh, ktorý je podporovaný aj EK. South Stream chápeme ako primárne politicky motivovaný projekt a jeho realizáciu v plnej kapacite nevidíme ako potrebnú a vyžadovanú trhom,“ dodal Sedláček.
Copyright © TASR 2014