Štát ovládol biznis s dodávkou plynu SPP
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) prešiel dlho očakávanou reorganizáciou vlastníckej štruktúry. Obchodnú divíziu SPP od dnes stopercentne ovládol štát, ktorý prevzal 49 %-ný podiel akcií od Energetického a průmyslového holdingu (EPH). O výsledkoch Valného zhromaždenia SPP informoval premiér Robert Fico. „Dnešným dňom začal štát stopercentne ovládať matku SPP ako hlavného dodávateľa zemného plynu na Slovensku,“ priblížil premiér po stredajšom rokovaní vlády.
Kontrola cenotvorby v rukách štátu
Štát tak získal absolútnu kontrolu nad cenotvorbou pre domácnosti a firmy, ktoré odoberajú komoditu od tradičného dodávateľa. „Nemôže sa preto opakovať situácia ako v minulosti, keď zahraničný akcionár, ktorý sprivatizoval SPP, podával na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nezmyselné návrhy na zvýšenie ceny plynu pre domácnosti a pre firmy,“ podčiarkol ďalej Fico.
Dodávka plynu pre segment domácností vytvárala pre SPP dlhodobo finančnú stratu. Podľa EPH je stabilná cena komodity jednou z politických priorít vlády, kúpa zvyšného podielu akcií SPP štátom je preto logickým krokom. „Regulovaná cena zemného plynu pre domácnosti na Slovensku dlhodobo nepokrýva náklady a zachovanie nízkych cien pre segment domácností je politickou prioritou súčasnej slovenskej vlády, ktorú EPH rešpektuje. V takom prípade je plná kontrola štátu nad obchodníkom s energiami, a teda aj ovládnutie spoločnosti SPP, logickým riešením, ktoré eliminuje riziko sporov obidvoch akcionárov,“ uviedol predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský.
EPH je s transakciou spokojné
V marci došlo k úprave dlhodobého kontraktu SPP s Gazpromom. Hoci cenové podmienky sú predmetom obchodného tajomstva, rezort hospodárstva po zmene zdôrazňoval, že nový kontrakt zlepší hospodárenie plynární. Dohoda s Rusmi bola jedinou materiálnou odkladacou podmienkou, ktorá bránila plánovanej transakcii. Odvtedy sa čakalo na to, kedy bude zasadať Valné zhromaždenie SPP, ktoré definitívne spečatí ovládnutie obchodnej divízie štátom.
„SPP predávame štátu s dobrým pocitom a v podstate v lepšom stave, než v akom sme ho prevzali od pôvodných akcionárov. Podarilo sa nám renegociovať parametre kontraktu s Gazpromom, výrazne znížiť prevádzkové náklady a zlepšiť strategické postavenie spoločnosti na trhu,“ zhodnotil Křetínský, ktorého na základe dnešného rozhodnutia Valného zhromaždenia vystrieda na poste predsedu predstavenstva Alexander Sako.
Štát zdedil aj časť dlhu spoločnosti
Štát dnešným rozhodnutím zároveň zdedil prevažnú časť dlhu spoločnosti. Slovenská republika získala kontrolu nad dcérskymi spoločnosťami, konkrétne SPP CZ, ktorá pôsobí ako obchodník s energiami v Česku a SPP CNG, ktorá sa zaoberá dodávkou stlačeného zemného plynu a prevádzkovaním siete plniacich staníc na Slovensku.
Skupina EPH si po úprave vlastníckej štruktúry zachovala podiel a manažérsku kontrolu v dcérskych firmách, konkrétne v SPP Distribúcia, a.s., ktorá má na starosti distribúciu zemného plynu, a spoločnosti eustream, a.s., ktorá zabezpečuje tranzit komodity na území Slovenska.
Prostredníctvom spoločnosti SPP Infrastructure, v ktorej drží 49 % akcií EPH spolu s manažérskou kontrolou a štát vlastní zvyšných 51 %, kontroluje Křetínského skupina aj skladovacie spoločnosti na Slovensku i v Česku (Nafta, Pozagas a SPP Storage).
© energia.sk